لباس پرواز خلبانی

لباس پرواز خلبانی

آشنایی با انواع لباس پرواز خلبانی و ویژگی آنها

لباس خلبانی یکی از زیباترین لباس های فرم میباشد که با پوشیدن آن اعتماد به نفس فوق العاده ای به صاحب خود میدهد.

امروزه با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی در زمینه هوافضا و هوانوردی شاهد تنوع زیادی در انواع لباس های خلبانی هستیم.

برای آشنایی بهتر با انواع این لباس ها، خلبان مشاور انواع لباس های خلبانی رو به دو دسته کلی نظامی و غیر نظامی تقسیم بندی کرده است.

1-لباس خلبانی غیرنظامی

لباس پرواز خلبانی
لباس پرواز خلبانی

لباس پروازی که خلبان های خطوط هوایی بر تن میکنند برعکس خلبان های نظامی دارای شکل و ظاهری ثابت و مشابه به هم هستند.

از گذشته تاکنون مدل این لباس ها دستخوش تغییرات زیادی بوده است بصورتی که قبلا این لباس ها شامل چکمه، کت چرمی، دستمال‌گردن ابریشمی و دستکش‌های مخصوصی بوده است که برای کابین هایی که فاقد سیستم های تهویه‌ و گرمایشی بوده مناسب بوده اند.

اما در دهه‌ی  1930 میلادی شرکت هوایی پان امریکن برای خلبان های خطوط خود درخواست طراحی لباس های رسمی و شکیل تر کرده که از آنجا این تغییرات شروع شده است.

قسمت های مختلف لباس خلبانی
قسمت های مختلف لباس خلبانی

این شرکت هواپیمایی از یک الگوی خاص و جدید برای خلبان های خود پرده برداری کرد که بعد از آن شرکت‌های هوایی دیگر به سراغ کپی برداری از آن رفتند.
بصورتی که امروزه شاهد استفاده از این لباس ها اما بدون دکمه های طلایی در بزرگترین شرکت های هواپیمایی جهان در آمریکا، اروپا، آسیا، استرالیا و آفریقا هستیم.

امروزه لباس ها و یونیفرم های رسمی خلبانی به بخش مهمی از کار خلبانان تبدیل شده است.

لباس طراحی شده توسط این شرکت شباهت زیادی به یونیفرم های افسران نیروی دریایی ارتش آمریکا داشت، پان امریکن برای نشان دادن رتبه هر خلبان از یک سری خطوط (طلایی و نقره ای) بر روی همین لباس ها و همچنین از یک نشان بالدار بر روی همین لباس استفاده کرد.

 

خطوط استفاده شده بر روی این لباس‌های هر کدام نشانه گر یک ریت پروازی بوده است بدین صورت که لباس هایی با سه خط و دو خط به ترتیب متعلق به افسر اول و افسر دوم پرواز بوده و فردی که لباسی با یک خط بر روی آستین به تن دارد، یک خلبان در حال آموزش میباشد.

با گذشت زمان این لباس ها هم دستخوش تغییراتی شده و نیز خواهد شد به عنوان نمونه شرکت هوایی کانتاس درسال 2016 لباس جدیدی را برای خلبان های خود طراحی کرد که امروزه شاهد آن ها هستیم، پیراهن خلبانی سفید رنگ و شلوار پارچه ای بسیار زیبا.

2-لباس خلبانی نظامی

در سازمان های نظامی به لباس های خلبانی لباس پرواز هم گفته میشود که عموما این لباس ها ظاهری شبیه به یکدیگر دارند.این لباس معمولا به رنگ سبز زیتونی که یک رنگ نظامی نیز میباشد و به صورت یکسره تولید میشود.

لباس پرواز خلبانی نظامی
لباس پرواز خلبانی نظامی

این لباس دارای جیب های کناری و جلویی بوده که خلبان ها بسته به نوع هواپیما و یا هلیکوپتری که با آن پرواز می کنند برروی آن علائم مربوطه مانند پچ سینه و اتیکت را نصب می کنند.

علاوه بر این در بالای قسمت شانه نیز پاگون هایی به منظور نصب درجه های نظامی نیز تعبیه شده است.

در یک لباس پرواز مناسب می بایست استاندارد های لازم رعایت شده باشد که از جمله آنها می توان به مقاوم بودن پارچه به دمای بالا اشاره کرد.
این ویژگی موجب میشود تا در صورت بروز هرگونه سانحه هوایی که موجب به آتش سوزی وسیله پرنده شود، لباس پرواز و همچنین دستکش خلبانی مشتعل نشده و خلبان بتواند جان خود را نجات دهد.

از جمله بهترین انواع این نوع لباس، لباس پرواز خلبانی دومینیکن میباشد که ساخت کشور آمریکا بوده و در فروشگاه سایت خلبان مشاور موجود میباشد.

 

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Flight_suit

https://www.olinouniforms.com/products/air-crew-uniforms/airline-jackets

خلبان مشاور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *