معرفی عینک خلبانی

عینک خلبانی (AO)

عینک خلبانی چیست؟! ویژگی های عینک خلبانی و آشنایی با تعدادی از بهترین ها

در دهه‌های اخیر عینک آفتابی نه تنها وسیله‌ای ضروری برای محافظت از چشم به حساب می‌آید، بلکه اکسسوری بسیار مهمی در طراحی استایل و صنعت مد است.

یکی از پرفروش ترین عینک های آفتابی عصر حاضر انواع مختلف عینک خلبانی میباشند که در مدل های مختلف طراحی و ساخته میشوند.

در عینک های خلبانی رنگ و نوع فریم بسیار متنوع بوده و هوانوردان و علاقه مندان به این نوع از عینک ها میتوانند انتخاب خوبی را در این بین داشته باشند  پس برای آشنایی با این ویژگی ها و یک انتخاب خوب با خلبان مشاور همراه باشید.

تاریخچه عینک های خلبانی

اولین عینک های خلبانی به سال های 1930 مربوط میشوند که عدسی‌های سیگنچر مدل اشک چشم (یا همان خلبانی) تولید شدند.اولین عینک خلبانی که به طور رسمی تولید شد عینک ری‌بن (Ray Ban) بود که با عدسی‌های سبز رنگ وبا تضمین “حفاظت دقیق از خیرگی” در سال 1937 روانه بازار شد یعنی قبل از جنگ جهانی دوم.
بعد از آن به سرعت ورزشکاران و ماهیگیران شروع به استفاده از این عینک ها کردند که پس از آن به لطف افرادی مانند اولیس پریسلی وارد صنعت مد شد و پس از آن دیگر هیچ وقت از مد نیفتاد.

عینک خلبانی (ao)

در سال های بعد پس از استفاده هنرمندان و سلبریتی های مختلف از این عینک باعث افزایش محبوبیت تدریجی آن شدند.

چرا خلبان ها بیشتر از افراد عادی نیازمند استفاده از عینک آفتابی هستند؟

با توجه به اینکه غالبا خلبان ها در طول پرواز از لایه اتمسفر عبور میکنند و بالاتر از آن پرواز میکنند و بیشتر در معرض اشعه‌های مضر خورشید هستند برای محافظت از چشم خود باید از عینک های آفتابی استفاده کنند.
با علم اینکه به ازای افزایش هر 1000 پا از ارتفاع، ۵ درصد به میزان اشعه UV اضافه می‌شود پس هرچه خلبان در ارتفاع بالاتری پرواز کند نیازش به استفاده از عینک چندین برابر بیشتر میشود.

خلبان ها باید از چه نوع عینک آفتابی استفاده کنند؟

خلبان ها چه نظامی و چه غیر نظامی در انتخاب نوع و مدل عینک محدود نیستند، همانطور که در انتخاب ساعت خلبانی محدود نیستند و تنها باید عینک مورد نظر استانداردها و معیارهای اساسی را داشته باشد تا به عنوان عینک خلبانی مورد استفاده قرار بگیرد.

عینک خلبانی

استفاده از این عینک علاوه بر محافظت از چشم زیبایی چشم گیری را به خلبان داده که همراه شدن آن با انواع لباس خلبانی و لباس پرواز نظامی بسیار جلب توجه میکند.

استاندارد های تعریف شده توسط FAA (اداره فدرال هوانوردی) برای عینک های خلبانی

 • طیف رنگی استفاده شده در لنزها باید از میان رنگ‌هایی که بینایی و وضوح تصاویر را بهبود می‌بخشند انتخاب شوند. پیشنهاد سازمان هوانوردی آمریکا برای رنگ شیشه های عینک آفتابی خلبانی، رنگ خاکستری روشن می باشد که نهایتا بین 15 الی 30 درصد نور را از خود عبور دهند.
 • استفاده از رنگ های دیگری چون سبز-خاکستری و قهوه ای مشکلی ندارد به شرطی که این رنگ ها نور را بیشتر از 85 درصد مسدود نکند.
 • خلبانان نباید از عینک‌هایی با طیف رنگ آبی، زرد، کهربایی، نارنجی و بنفش استفاده کنند. زیرا این رنگ‌ها، رنگ طبیعی اشیا را دچار تغییر کرده و در نتیجه دیدن اشیاء برای خلبان دشوار می‌شود.
 • خلبان ها نباید از لنز های طبی فتوکرومیک استفاده کنند چون بعد از کاهش نور دیرتر به رنگ طبیعی خود برگشته و این امر دید خلبان را دچار اختلال کرده و ممکن است با کاهش دید موجب ایجاد حادثه بشود.
 • عینک های آفتابی دارای سه نوع لنز تحت عنوان لنز پلاستیکی، لنز شیشه ای و لنز پلی کربنات هستند. لنز های پلاستیکی و شیشه ای به خوبی از چشمان شما در برابر اشعه های ماوراء بنفش محافظت می کنند اما لنز های پلی کربنات سبک و مقاوم هستند
 • استفاده از لنزهای پلاریزه برای عینک های خلبانی انتخاب مناسبی نیستند چونکه این لنزها جلوه و شفافیت نور را مسدود کرده و امکان تشخیص سایر هواپیماها را از چشم خلبان کاهش میدهد.
 • فریم‌های عینک های خلبانی باید قابلیت همراه شدن با کلاه خلبانی و هدست خلبانی را داشته باشد. به گونه‌ای که به راحتی در کنار آنها قرار بگیرد و نلغزد.
 • استفاده از لنزهای شیشه‌ای فتوکرومیک نیز در عینک‌های خلبانی توصیه نمیشود به این دلیل که پس از غروب آفتاب زمان زیادی طول می‌کشد تا لنزها به حالت عادی خود بازگشته و این امر می‌تواند خطرساز باشد.
 • از ویژگی‎های مهم عینک خلبانی ،محکم بودن آن است. خلبانان همواره از عینک در هنگام پرواز استفاده می‎کنند. بنابراین فریم‌های عینک باید بادوام باشند تا طول عمر بیشتری داشته باشند.
 • از جمله بهترین عینک های خلبانی موجود در بازار با طرح فریم aviator میتوان به عینک خلبانی AO که ساخت آمریکا بوده و یا عینک خلبانی اصفهان اپتیک اشاره کرد که با قیمت بسیار مناسب در فروشگاه خلبان مشاور بفروش میرسد.

gl-ao

سوالات متداول در مورد عینک های خلبانی

1-آیا خلبان ها باید حتما از عینک های خلبانی استفاده کنند؟

خیر استفاده از عینک های خلبانی اجباری نیست اما به دلیل ارتفاع بالایی که خلبان در آن پرواز میکند و افزایش تشعشعات مضر استفاده از آن برای محافظت چشم ضروری میباشد.

2-چه رنگ هایی برای عینک آفتابی خلبان‌ها ممنوع میباشد؟

استفاده از عینک‌هایی با طیف رنگ آبی، زرد، کهربایی، نارنجی و بنفش نامناسب بوده چرا که استفاده از این رنگ‌ها باعث تغییر رنگ طبیعی اشیا از دید خلبان شده و در نتیجه آن دیدن اشیاء برای خلبان دشوار میشود.

آیا خلبان می‌تواند از عینک آفتابی پلاریزه استفاده کند؟

خیر از آنجایی که این لنزها جلوه و شفافیت نور را مسدود کرده و امکان تشخیص سایر هواپیماها را از چشم خلبان کاهش میدهد استفاده از آن توصیه نمیشود.

منابع

https://www.aircraftcompare.com/blog/best-sunglasses-for-pilots/

https://www.thesegoldwings.com/sunglasses-for-pilots/

خلبان مشاور
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • کردستان 14 اردیبهشت 1401 / 13:34

  سلام همین عینک موجوده ؟!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *