کیف خلبانی یا Flight bag چیست و چه کاربردی دارد؟

کیف خلبانی

شاید تاکنون برای شما سوال شده باشد که کیف خلبانی یا چمدان خلبانی چه ویژگی هایی دارد و اصلا چرا یک خلبان باید برای هر پروازی که قصد انجام آن را دارند این کیف را به همراه خود به داخل کابین هواپیما میبرند؟!

تاریخچه کیف پرواز

کیف پرواز یا به قول خلبان ها همان فلایت بگ تاریخچه ای قدیمی دارند یعنی از زمان های دور خلبان ها قبل از انجام هر پرواز، تمامی وسایل شخصی یا پروازی را که در طول سفر خود نیاز داشتند جمع آوری کرده و با خود به هواپیما می آوردند.

تاریخچه کیف خلبانی
تاریخچه کیف خلبانی

با گذشت زمان و بر اساس نیاز خلبانان تولیدی ها و شرکت های گوناگونی دست به طراحی و تولید این نوع از چمدان ها با ویژگی های گوناگون زدند که امروزه شاهد تنوع گسترده ای در این زمینه در بازار های جهانی هستیم.

ویژگی های مهم کیف پرواز

ممکنه که برای شما این سوال بوحود بیاد که یک کیف خلبانی خوب و مناسب برای پرواز چه ویژگی های منحصر به فردی باید داشته باشه که در ادامه به توضیح در مورد آنها خواهیم پرداخت.

فلایت بگ
فلایت بگ خلبانی

1-وزن: به این دلیل که این کیف در تمامی مدت پرواز همراه خلبان بوده و همچنین در طول مسیر آن را با خود حمل میکند، پس نباید وزن زیادی را داشته و موجب خستگی خلبان شود.

2-انداره: ابعاد کیف پرواز باید بگونه ای باشد که در کابین هواپیما به راحتی جا شود و همپنین نباید آنقدر کوچک باشد که وسایل مورد نیاز در آن جای نگیرد.

3-رنگ: رنگ کیف باید متناسب با رنگ اعلامی از سمت شرکت هواپیمایی انتخاب شود و مغایرتی با قوانین آن شرکت نداشته باشد که معمولا رنگ انتخابی شرکت ها و ایرلاین های پروازی مشکی، سورمه ای و یا قهوه ای میباشد.

چمدان خلبانی

4-کیفیت: یکی از ملاک های مهم که باید در خرید این محصول مورد توجه زیاد قرار بگیرد کیفیت آن میباشد تا در اثر گذر زمان، جابه جایی و وارد آمدن ضربه، کم ترین آسیب به خود کیف و وسایل داخل آن وارد شود.

تجهیزاتی که توسط کیف خلبانی حمل میشوند…

در کیف پرواز تجهیزات گوناگونی باید وجود داشته باشد که اگر بطور خلاصه بخواهیم بیان کنیم این اقلام و وسایل میباشند:

وسایل موجود درکیف خلبانی

مهمترین این تجهیزات مدارک خلبان ها میباشد که میتوان به پاسپورت و جلد پاسپورت، گواهینامه خلبانی، گواهینامه پزشکی، کارت تردد و … اشاره کرد.

مورد بعد آیپد میباشد که در آن اطلاعات مربوط به مسیرهای پروازی، اطلاعات هواشناسی، نقشه ها، کتب و جزوات هوانوردی و سایر موارد میباشد که همراه داشتن آن ضروری است.

از دیگر وسایل موجود و ضروری که باید در این کیف وجود داشته باشد میتوان به هدست برای مکالمات رادیویی، عینک خلبانی، کاور شبرنگ برای pre flight هواپیما، ایرپلاگ، چراق قوه و … میباشد.

هرچند که وجود این موارد ضروری بوده؛ باید به این مورد هم توجه کرد که وزن کلی این کیف نباید از حد مشخصی بیشتر شود پس باید با مدیریت خوب و خلاقانه چمدان خود را برای یک پرواز ایده آل و عالی آماده کنیم.

کیف چرم خلبانی
کیف چرم خلبانی

شما خلبانان و همچنین علاقه مندان به پرواز و صنعت هوانوردی میتوانید با مراجعه به بخش فروشگاه سایت خلبان مشاور، انواع مختلف کیف های پروازی را مشاهده و در صورت انتخاب اقدام به خرید فرمایید.

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Flight_bag

https://www.flightstore.co.uk/pilot-supplies-c1/pilot-flight-case-vinyl-p12114

خلبان مشاور
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
  • علی 27 دی 1401 / 19:24

    بسیار عالی و کاربردی بود . ممنونم از محصولات خوب و با کیفیتتون همه وسایلی که گرفتم ازتون عالی بودند. مخصوصا این کیف و چمدان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *