میزان درآمد و حقوق خلبان

لباس پرواز خلبانی

حقوق خلبان های مسافربری و جنگنده نظامی چقدر میباشد؟! 

خلبانی یکی از پردرآمدترین و پرطرفدارترین شغل های سراسر دنیا می باشد بطوری که شاید کمتر کسی باشد که حداقل یک بار به آن فکر نکرده باشد.

بررسی مواردی همچون میزان درآمد، ویژگی ها و شرایط خاص آن برای کسانی قصد انتخاب این شغل را دارند یک مسئله بسیار مهم میباشد.
به همین منظور ما قصد داریم تا در این مقاله به صورت مفصل در این باره بحث کنیم پس برای ادامه این مطلب با خلبان مشاور همراه باشید.

خلبان ها چقدر حقوق میگیرند؟

با به گسترش روز افزون خطوط هوایی در سراسر دنیا و کمبود پرسنل خلبان درآمد خلبان ها روز به روز در حال افزایش میباشد و عوامل مختلفی همچون ریت پرواز، میزان ساعت پرواز و وسیله پروازی در کم و زیاد بودن آن تاثیر دارد.

طبق آمار منتشر شده در وبسایت Payscale.com حقوق سالیانه یک خلبان چیزی در حدود ۱۰۰ هزار دلار و نیز حقوق خدمه پرواز در حدود ۳۰ هزار دلار می باشد که این میزان نیست متغیر میباشد.

کمترین و بیشترین حقوق دریافتی خلبان ها چقدر میباشد؟

بر اساس آخرین آمار ها حداکثر حقوق اعطایی به خلبان در حدود ۱۸۷ هزار دلار و کمترین میزان آن ۲۰ هزار دلار میباشد که به خلبان های تازه کار داده میشود بصورتی که این میزان سالانه افزایش پیدا می‌کند.

حقوق خلبان ها در شرکت های هواپیمایی بزرگ دنیا
حقوق خلبان ها در شرکت های هواپیمایی بزرگ دنیا

عوامل تعیین کننده حقوق و درآمد خلبان؟!

۱-شرکت هواپیمایی و سیاست پرداخت دستمزد

بطور کلی این شرکت ها به دو دسته بزرگ (Major) و کوچک/منطقه ای (Regional) تقسیم میشوند.
شرکت های هواپیمایی منطقه ای معمولا دارای هواپیماهای کوچک تری هستند که بین ۵۰ تا ۷۰ مسافر را در خود جای میدهند و خلبان های آن معمولا تازه کار هستند
میزان حقوق و درآمد خلبان ها در شرکت های هواپیمایی بزرگ بسیار بیشتر از شرکت های کوچک بوده که در کنار آن مسئولیت بیشتری را برای خلبان هایش در بر دارد.

این در حالی است که میانگین حقوق یک خلبان در شرکت های بزرگ در حدود ۱۳۵ هزار دلار بوده و این عدد در شرکت های کوچک در حدود ۵۵ هزار دلار میباشد.

۲-اندازه و مدل هواپیما

در کنار شرکت هواپیمایی، اندازه هواپیماهای مسافربری نیز تاثیر مستقیمی در میزان حقوق خلبان دارد بطوریکه هر چه اندازه و ظرفیت هواپیما بیشتر باشد، میزان حقوق پرداختی نیز به همان نسبت افزایش می یابد.

۳- ریت پروازی و ساعت پرواز

یکی دیگر از مهم ترین عوامل تعیین کننده حقوق دریافتی یک خلبان ریت (که از روی لباس خلبانی اش قابل تشخیص میباشد) و ساعت پروازش میباشد که رابطه مستقیمی با درآمد او دارد.
به عنوان مثال حقوق کاپیتان از کمک خلبان بیشتر بوده و همچنین حقوق یک استاد خلبان از خلبان یک بیشتر میباشد.

 

میزان درآمد خلبان ها در ایران

با توجه به آمار ها اگر بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم به راحتی می‌توان گفت که حقوق دریافتی خلبان در ایران، از میانگین جهانی بسیار پایین تر میباشد که در آن عواملی همچون شرايط اقتصادی و تحریم ها دخیل هستند.
در کشور ایران میزان درآمد خلبان ها بسته به عوامل ذکر شده متغیر خواهد بود اما در حالت کلی خلبان های جنگنده و بالگرد درآمدی بین 9 میلیون تومان تا 18 میلیون تومان و خلبان های کپتین در شرکت های مسافربری درآمدی در حدود 20 تا 35 میلیون و کمک خلبان ها در حدود 15 میلیون تومان را دارند.

البته موارد دیگری هم هستند که بر آن بطور مستقیم تاثیر گذار بوده همچون ویروس کرونا که تاثیر زیادی بر تعداد پروازها و متعاقبا بر حقوق خلبان ها موثر بوده است.

برای اطلاعات بیشتر درمورد شرایط خلبانی کلیک کنید.

منابع

https://www.payscale.com/
https://epicflightacademy.com/airline-pilot-salary/

خلبان مشاور
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
  • محمد 4 مه 2022 / 09:36

    ببخشید اون حقوق هایی که بالا گفتین برای خارج هست
    اگر مدرک خلبانی بگیریم می‌توان به خارج بریم و کار کنیم لطفا جواب بدین ممنون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.