حقوق خلبان های مسافربری و جنگنده نظامی چقدر است؟! 

خلبانی یکی از پردرآمدترین و پرطرفدارترین شغل های سراسر دنیا می باشد بطوری که شاید کمتر کسی باشد که حداقل یک بار به آن فکر نکرده باشد.

بررسی مواردی همچون میزان درآمد، ویژگی ها و شرایط خاص آن برای کسانی قصد انتخاب این شغل را دارند یک مسئله بسیار مهم میباشد.
به همین منظور ما قصد داریم تا در این مقاله به صورت مفصل در این باره بحث کنیم پس برای ادامه این مطلب با خلبان مشاور همراه باشید.

خلبان ها چقدر حقوق میگیرند؟

با به گسترش روز افزون خطوط هوایی در سراسر دنیا و کمبود پرسنل خلبان درآمد خلبان ها روز به روز در حال افزایش میباشد و عوامل مختلفی همچون ریت پرواز، میزان ساعت پرواز و وسیله پروازی در کم و زیاد بودن آن تاثیر دارد.

طبق آمار منتشر شده در وبسایت Payscale.com حقوق سالیانه یک خلبان چیزی در حدود ۱۰۰ هزار دلار و نیز حقوق خدمه پرواز در حدود ۳۰ هزار دلار می باشد که این میزان نیست متغیر میباشد.

کمترین و بیشترین حقوق دریافتی خلبان ها چقدر میباشد؟

بر اساس آخرین آمار ها حداکثر حقوق اعطایی به خلبان در حدود ۱۸۷ هزار دلار و کمترین میزان آن ۲۰ هزار دلار میباشد که به خلبان های تازه کار داده میشود بصورتی که این میزان سالانه افزایش پیدا می‌کند.
از جمله عوامل تعیین کننده حقوق یک خلبان میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

pilot salary - میزان درآمد و حقوق خلبان
حقوق خلبان ها در شرکت های هواپیمایی بزرگ دنیا

۱-شرکت هواپیمایی و سیاست پرداخت دستمزد

بطور کلی این شرکت ها به دو دسته بزرگ (Major) و کوچک/منطقه ای (Regional) تقسیم میشوند.
شرکت های هواپیمایی منطقه ای معمولا دارای هواپیماهای کوچک تری هستند که بین ۵۰ تا ۷۰ مسافر را در خود جای میدهند و خلبان های آن معمولا تازه کار هستند
میزان حقوق و درآمد خلبان ها در شرکت های هواپیمایی بزرگ بسیار بیشتر از شرکت های کوچک بوده که در کنار آن مسئولیت بیشتری را برای خلبان هایش در بر دارد.

این در حالی است که میانگین حقوق یک خلبان در شرکت های بزرگ در حدود ۱۳۵ هزار دلار بوده و این عدد در شرکت های کوچک در حدود ۵۵ هزار دلار میباشد.

۲-اندازه و مدل هواپیما

در کنار شرکت هواپیمایی، اندازه هواپیماهای مسافربری نیز تاثیر مستقیمی در میزان حقوق خلبان دارد بطوریکه هر چه اندازه و ظرفیت هواپیما بیشتر باشد، میزان حقوق پرداختی نیز به همان نسبت افزایش می یابد.

۳- ریت پروازی و ساعت پرواز

یکی دیگر از مهم ترین عوامل تعیین کننده حقوق دریافتی یک خلبان ریت (که از روی لباس خلبانی اش قابل تشخیص بوده) و ساعت پروازش میباشد که رابطه مستقیمی با درآمد او دارد.
به عنوان مثال حقوق کاپیتان از کمک خلبان بیشتر بوده و همچنین حقوق یک استاد خلبان از خلبان یک بیشتر میباشد.

میزان درآمد خلبان ها در ایران

با توجه به آمار ها اگر بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم به راحتی می‌توان گفت که حقوق دریافتی خلبان در ایران، از میانگین جهانی بسیار پایین تر میباشد که در آن عواملی همچون شرایط اقتصادی و تحریم ها دخیل هستند.
اگر بخواهیم محدوده ای برای این میزان در نظر بگیریم میتوان رقمی بین ۵ میلیون تومان تا ۴۰ میلیون تومان برای آن در نظر گرفت که آن هم بسته به عوامل ذکر شده متغیر خواهد بود.

منابع

https://www.payscale.com/
https://epicflightacademy.com/airline-pilot-salary/