هواپیمای بوئینگ 747

747-400

هواپیمای لوکس و محبوب بوئینگ 747 ملقب به “ملکه آسمان “

تصویر بسیار زیبا از هواپیمای بویینگ 747
تصویر بسیار زیبا از هواپیمای بویینگ 747

شرکت هواپیماسازی بوئینگ یکی از مشهور ترین و معروف ترین سازندگان هواپیما و اصلی ترین رقیب شرکت هواپیماسازی ایرباس میباشد

بوئینگ ۷۴۷ مشهور به جمبوجت هواپیمای جت چهار موتوره بزرگ مسافربری است که یک هواپیمای تمام فلزی با ترکیب  آلومینیوم و فیبر کربن می باشد

این هواپیما جایگاهی خاص  نزد عموم مردم و مسافران پروازهای بین‌المللی پیدا کرده‌است و بی‌دلیل نیست که به آن لقب ملکه آسمان‌ها داده‌اند.

 بعد از هواپیمای ایرباس ای۳۸۰ ،بوئینگ ۷۴۷ دومین هواپیمای بزرگ مسافربری در دنیا میباشد و برای ۴۰ سال به عنوان بزرگترین هواپیمای مسافربری بزرگ دنیا شناخته میشد

برای توضیحات بیشتر با خلبان مشاور همراه باشید.

ویژگی های بوئینگ 747

شماتیک کامل از هواپیمای بویینگ 747
شماتیک کامل از هواپیمای بویینگ 747

این هواپیما بیشتر  از ۷۰ متر طول دارد و دم هواپیما بلند تر از یک ساختمان ۶ طبقه است و طول بال آن 15.65متر می باشد. وزن این هواپیما 406 تن می باشد و می تواند بیش از 400 مسافر و خدمه راجا به جا نماید و 13 تن بار حمل نماید. این هواپیما می تواند با یک بار سوختگیری تا 12/700 کیلومتر پرواز کند 

بوئینگ ۷۴۷ با  ساختمان ۲ طبقه و ۴ موتور دارای قابلیت جا به جایی حداکثر ۵۵۰ مسافر را داراست که برخلاف ایرباس آ-۳۸۰، طبقه دوم در بوئینگ ۷۴۷ کامل نیست و مختص قسمت جلوی هواپیما میباشد

کابین مجهر بویینگ 747
کابین مجهز بویینگ 747

هواپیمای بوئینگ 747 با پذیرایی و سرویس دهی لوکس و پیشرفته ای  که داشت تصور همگان را نسبت به  پرواز هوایی و نحوه خدمات رسانی تغییر داد

هواپیما شامل پنج درب در هر سمت در طبقه پایین و یک درب در هر سمت در طبقه بالا است که البته دو درب جلوی و یک درب عقبی درب اصلی برای پیاده  شدن و سوار  شدن میباشد.

این هواپیما دارای  پنج  چرخ فرود است که شامل چرخ های جلوی دو  چرخ  و چهار چرخ  زیر بالها هر یک با چهار لاستیک  می باشد 747 اولین هواپیمای مسافربری بود که پنج چرخ  فرود داشت.

نمایی از سالن لوکس بویینگ 747
نمایی از سالن لوکس بویینگ 747

مدل های مختلف بوئینگ 747

به نقل از شرکت هواپیماسازی بوئینگ از مجموع 1540 هواپیمای بوئینگ 747 که در این کارخانه تولید  شده است در حال حاضر ۵۰۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در ایرلاین های سراسر دنیا همچنان فعال میباشند.

این هواپیما، ۶ مدل مختلف دارد که هر کدام مشخصات فنی مخصوص به خودشان را دارند.

بوئینگ ۱۰۰–۷۴۷

در این هواپیما از چهار موتور توربوفن رولز رویس و یا جنرال الکتریک استفاده می شود و توانایی  پرواز تا سرعت ۹۶۷ کیلومتر بر ساعت و در پروازهای اکونومی، ۹۰۷ کیلومتر بر ساعت را در برد ۹۸۰۰ کیلومتر دارا می باشد.

هواپیمای بوئینگ ۱۰۰–۷۴۷
هواپیمای بوئینگ ۱۰۰–۷۴۷

وزن خالی این هواپیمای  ۱۶۲٬۳۸۶ کیلوگرم بوده و توانایی تحمل حداکثر ۳۴۰٬۱۹۵ کیلوگرم را در زمان تیک آف دارد.

بوئینگ۲۰۰–۷۴۷

چهار موتور از رولزرویس و جنرال الکتریک، این مدل را از مدل قبلی سرعتش را تا حداکثر سرعت ۹۸۱ کیلومتر بر ساعت  می رساند و در مجموع مسافت ۱۲۷۰۰ کیلومتری را طی میکند.

هواپیمای بوئینگ 2۰۰–۷۴۷
هواپیمای بوئینگ ۲۰۰–۷۴۷

هواپیمای ۲۰۰–۷۴۷ وزن ۱۷۴ هزار کیلوگرم و توانایی تحمل وزن ۳۷۷٬۸۴۰ کیلوگرم در هنگام بلند شدن را دارا است.

این هواپیما، قابلیت جا به جایی ۳۶۶ مسافر در سه کلاس پروازی (اکونومی، بیزینسی و فرست کلاس)، ۴۵۲ مسافر در دو کلاس پروازی (اکونومی کلاس و بیزینس کلاس) و حداکثر ۵۵۰ مسافر را دارد

بوئینگ ۷۴۷-۳۰۰

این مدل توانایی پرواز با حداکثر سرعت ۰٫۸۵ ماخ بر ساعت را دارد. برد این هواپیما، ۱۲۴۰۰ کیلومتر است. وزن هواپیمای خالی ۱۷۸ هزار کیلوگرم و توانایی تحمل وزن ۳۷۷۸۴۰ کیلوگرم در هنگام بلند شدن را دارا است.

هواپیمای بوئینگ ۷۴۷-۳۰۰
هواپیمای بوئینگ ۷۴۷-۳۰۰

در هر دو مدل ۷۴۷–۳۰۰ فاصله دو سر بال هواپیما ۵۹٫۶۴ متر، مساحت سطح بالها ۵۱۱ متر مربع، طول هواپیما ۶۶/۷۰ متر و ارتفاع آن ۱۹٫۳۳ متر می‌باشد.

همچنین این هواپیما قابلیت جا به جایی ۴۱۲ مسافر در سه کلاس پروازی (اکونومی، بیزینسی و فرست کلاس)، ۴۹۶ مسافر در دو کلاس پروازی (اکونومی کلاس و بیزینس کلاس) و حداکثر ۵۶۰ الی ۶۶۰ مسافر را دارد.

بوئینگ ۷۴۷–۴۰۰

بوئینگ ۷۴۷–۴۰۰،هواپیمای جت پهن ‌پیکر مسافربری است که نسبت به سایر مدل‌ های بوئینگ ۷۴۷ دارای بیشترین تغییرات است.

این هواپیما به گونه ‌ای طراحی شده است که تنها از چهار موتور هواپیما و اسکلت پهن‌پیکر از مدل اولیه ی بوئینگ ۷۴۷ در آن استفاده شده‌ است.

هواپیمای بوئینگ ۷۴۷–۴۰۰
هواپیمای بوئینگ ۷۴۷–۴۰۰

از ویژگی‌های متمایز آن نسبت به نمونه های قبل می‌توان به نصب بالک ۱٫۸ متری در انتهای بال‌ها، اضافه کردن کابین خلبان شیشه‌ای و بهینه کردن سوخت در موتورها اشاره کرد.

بوئینگ ۷۴۷- ۸

 بوئینگ ۷۴۷- ۸ جت پهن چهار موتوره ی مسافربری است سومین نسل از هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ می‌باشد، که طراحی بال‌های آن تغییر کرده، همچنین طول بدنه آن نیز از مدل استاندارد ۷۴۷ عظیمتر می‌باشد.

هواپیمای بوئینگ ۷۴۷–۸
هواپیمای بوئینگ ۷۴۷–۸

بوئینگ ۷۴۷–۸ بزرگترین هواپیمای تجاری است که هم‌اکنون در کارخانه ی بوئینگ نه تنها در بین مدل های ۷۴۷ بلکه در تمامی کارخانه، ساخته شده است

مدل 747 اس پی

این هواپیما مدل دورپرواز ۷۴۷ است، که دارای بدنه‌ای کوتاه‌تر و دم عمودی بلندتر از مدل‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ است و قابلیت حمل سوخت بیشتری دارد.

داستان برخی از مدل‌های این هواپیما مقداری فرق میکند. مثلا سلطان 747 که برای حسن البولکیاه ، پادشاه کشور برونئی و ثروتمندترین فرد دنیا در سال 1997 ساخته شده است.

داخل این هواپیما امکاناتی نظیر سرویس‌های بهداشتی از طلا و کریستال نرم‌ترین مبل‌ها، تخت‌ها و …. اشاره کرد.

یکی دیگر از این مدل‌های ویژه، هواپیمای ایر فورس وان نام  دارد. مخصوص حمل روسای جمهور ایالات متحده آمریکا ساخته شده است، به‌طور مستقیم با نیروی هوایی آمریکا در ارتباط میباشد. این هواپیما سیستم امنیت حیرت انگیزی دارد.

هواپیمای ایر فورس وان
هواپیمای ایر فورس وان

برای نمونه می‌تواند رادارهای دشمن را مختل کند و همچنین در برابر انفجارهای ای ام پی مقاومت کند و از موشک‌های گرما محور و رادار‌محور فرار کند. یکی دیگر از ویژگی های ایر فورس وان امکان سوختگیری در زمان پرواز می‌باشد.

جالب است بدانید در این هواپیما یک دفتر مخصوص برای رئیس جمهور، اتاق کنفرانس و یک پناهگاه برای رئیس جمهور و بانوی اول طراحی شده است.

شرکت هواپیمایی ایران یکی از اولین سفارش دهندگان این مدل هواپیما بود.با دریافت هواپیمای بوئینگ 747 اس‌پی، ایران ایر پروازهای مستقیم خود را بین تهران و نیویورک شروع کرد که در آن دوران طولانی‌ترین پرواز (یا یکی از طولانی‌ترین پروازهای) بدون توقف در جهان محسوب می‌شد.

اولین هواپیمای 747 خریداری شده توسط کشور ایران
اولین هواپیمای 747 خریداری شده توسط کشور ایران

شرکت بوئینگ تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی در مجموع ۱۵۵۴ سفارش برای این نوع هواپیما در تمامی مدل‌ها دریافت کرده‌است که به نظر می‌رسد با روند کاهش سفارش برای این هواپیما در سال‌های اخیر تولید آن در آیندهٔ نزدیک متوقف شود.

همچنین در همین مدت بوئینگ ۱۵۴۰ فروند از انواع ۷۴۷ را به مشتریان تحویل داده‌است

فروش ۷۴۷ امروزه از این تعداد نیز فراتر رفته؛ رکوردی که بدون شک فوق‌العاده است. این هواپیما را می‌توان یکی از موفق‌ترین ساخته‌های تاریخ هوانوردی دانست؛ پرنده‌ای که با گذشت چندین دهه از عمرش هنوز جوان به‌ نظر می‌رسد.

سوانح بویینگ 747

بوئینگ ۷۴۷ تاکنون ۱۴۶ سانحهٔ هوائی داشته است  که ۶۱ سانحه منجر به از دست رفتن کلی هواپیما و کشته شدن ۳۷۲۲ نفر شده‌است. آخرین سانحهٔ این نوع هواپیما پرواز هواپیمائی ترکیه در ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی بوده‌است.

همچنین ۳۲ مورد هواپیما ربایی با ۷۴۷ به ثبت رسیده که منجر به کشته شدن ۲۴ نفر شده‌است.

منابع

/https://www.boeing.com/commercial/747

http://www.museumofflight.org/aircraft/boeing-747-121

https://www.deltamuseum.org/exhibits/exhibits/aircraft/boeing-747-400

خلبان مشاور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *