بالگرد شاهد 285

شاهد 285

بالگرد شاهد 285 اولین هلیکوپتر تهاجمی کاملا ایرانی در نیروهای مسلح ایران!!!

تصویری زیبا از بالگرد شاهد 285
تصویری زیبا از بالگرد شاهد 285

بالگرد شاهد ۲۸۵ اولین هلیکوپتر کاملا ایرانی در کلاس تهاجمی/شناسایی و از نوع تکنفره است که در کشور ایران طراحی و با نام تجاری AH-۸۵ تولید شده میباشد. این هلیکوپتر ۱۴۰۰ کیلوگرمی که در سال ۹۰ رونمایی شد مجهز به تیربار پی‌کا در دماغه و لانچرهای شلیک راکت بوده و همچنین به موشک های ضد زره دردو طرف بالگرد مسلح میباشد.

شاهد ۲۸۵ شباهت بسیار زیادی با شاهد ۲۷۸ دارد که چند سال قبل از رونمایی شاهد ۲۸۵ معرفی شده بود دارد. شاهد ۲۷۸ نیز با مهندسی معکوس و بهینه‌سازی از بالگرد ۲۰۶ و نیز بالگرد کبرا تهیه شده و در دو مدل تهاجمی سبک/شناسایی و گشت دریایی/ضد کشتی ساخته و تولید می‌شود.

برای توضیحات بیشتر با خلبان مشاور همراه باشید.

مشخصات عمومی بالگرد شاهد ۲۸۵ 

  • خدمه: یک نفر
  • سقف پرواز: ۱۴٫۱۶۰ متر
  • حداکثر سرعت: ۲۲۵ کیلومتر بر ساعت
  • حداکثر نرخ صعود: ۶.۷ متر بر ثانیه
  • برد عملیاتی: در حدود ۸۷۵ کیلومتر
  • مداومت پروازی: ۵ ساعت
  • حداکثر وزن برخاست: ۱۴۵۰ کیلوگرم
  • حداکثر قدرت موتور ۴۲۰ اسب بخار

کاربردهای بالگرد شاهد

تصویری از لحظه تیک آف شاهد 285
تصویری از لحظه تیک آف شاهد 285

اجرای آتش با قابلیت درگیری نزدیک

پرواز سرعت بالا در ارتفاع پایین

جست‌وجو و هدف یابی

شناسایی رزمی

ویژگی های بالگرد شاهد 285

نمای داخل کابین بالگرد شاهد 285
نمای داخل کابین بالگرد شاهد 285

شاهد 285 بعنوان یک بالگرد سبک و پر تحرک، در رده بالگردهایی برای اجرای هرچه بهتر ماموریت‌های شناسایی و عملیاتی قرار دارد.

این هلیکوپتر دارای برد بالای 800 کیلومتر بوده و مداومت پروازی مطلوب آن که حدود 5 ساعت است، امکان باقی ماندن آن در آسمان بدون نیاز سوختگیری های مکرر را امکان پذیر می‌سازد.

استفاده گسترده از مواد اولیه کامپوزیتی غیر فلزی، علاوه بر کاهش وزن پرنده و جذب و کاهش انرژی امواج راداری، فواید دیگری نیز دارد.

ابعاد کاملا آیرودینامیک، تحرک عملیاتی، چالاکی فوق العاده، قابلیت عملیاتی شدن سریع، کارایی بالا، حمل انواع راکت های ضد زره، ضد شناور و انواع تیربارها از دیگر ویژگی های منحصر به فرد خانواده بالگرد های شاهد است که با کلیه شرایط جغرافیایی کشور ما نیز سازگاری دارد.

مدل ها مختلف بالگرد شاهد

بالگرد تهاجمی سبک شاهد-285 توسط صنایع هوایی شاهد طراحی و ساخته شده است، این بالگرد در سه مدل A,B,C تولید شده که که مدل A این بالگرد اولین نسخه بوده  و بعد از یکسری تغییرات منجر به ساخت مدل های دیگر شده است، در مدل B این بالگرد موشکهای هدایت شونده سدید افزوده شده و نیز در مدل C که مدل دریایی میباشد، قادر به حمل و استفاده از موشک کروز هوشمند کوثرنیز میباشد. این بالگرد بر خلاف جثه کوچک خود قابلیتهای عملیاتی چشمگیری دارد.

نوع بالگردبیشینه سرعت

(کیلومتر بر ساعت)

سقف پرواز

(متر)

بیشینه برد

(کیلومتر)

نرخ اوج‌گیری

(متر بر ثانیه)

مداومت پروازی

(ساعت)

AH-۸۵A۲۲۶۴۱۱۵۶۵۰۶.۵۴.۳
AH-۸۵B۲۴۰۶۰۹۶۶۵۰۷.۹۴.۳
AH-۸۵C۲۲۵۴۱۶۰۸۷۵۷.۶۵

نمونه زمینی (هوانیروز) هلیکوپتر شاهد 285

شاهد 285 متناسب با ماموریت های هوانیروز
شاهد 285 متناسب با ماموریت های هوانیروز

این بالگرد در پشتیبانی از نیروهای زمینی، حمله به مواضع نیروهای دشمن، اجرای آتش روی آنها، انهدام سنگرهای دشمن و حمله به ادوات نیمه سنگین و سنگین«تانک‌ها، نفربرها و …» که منجر به کاهش فشار روی نیروهای خودی می گردد استفاده میشود.

جایگاه حمل جنگ افزار، یک شماره در هر طرف بدنه است که هر یک امکان نصب یک یا دو پرتابگر هفت تایی راکت 2.75 اینچی را دارد

در عکس های مختلف هلیکوپتر شاهد، تیرباری مستقر در دماغه دیده می شود، یک نمونه تیربار کالیبر 7.62 میلیمتری ثابت و یک نمونه هم سوار بر یک مکانیزم دو درجه آزادی که امکان گردش در سمت «چپ و راست» و ارتفاع «بالا-پایین» را میدهد.

نمونه دریایی هلیکوپتر شاهد 285

شاهد 285 متناسب با ماموریت های هوانیروز
شاهد 285 متناسب با ماموریت های هوانیروز

با استفاده از طرح هلیکوپتر شاهد 285؛ یک نمونه دریایی هم توسعه داده شده که دارای شباهت‌های ظاهری بسیاری با نمونه زمینی است و شاهد 285 سی نامیده شده است.

از جمله تفاوت‌هاي‌ نمونه دریایی و زمینی شاهد 285؛ نصب یک رادار جستجوی سطحی در دماغه نمونه دریایی است که دارای شباهت‌هایي با انواع موجود در شناورهای دریایی تندرو می باشد و از اینرو کمینه برد آن بین 30 تا 40 کیلومتر تخمین زده میشود؛ این رادار بجای تیربار تک لول در دماغه بالگرد نصب شده است.

 رنگ استتار آبی روشن، برای محیط‌هاي‌ دریایی دراین نمونه، بکار گرفته شده و تا کنون دو نوع سلاح موشکی روی ان دیده شده است. موشک‌هاي‌ شناخته شده ضد کشتی «کوثر» با وزن 120 کیلوگرم و برد حدود 25 کیلومتر«که در اثرشلیک از هلیکوپتر، افزایش هم می‌یابد» که یک فروند در هر سمت هلیکوپتر نصب شده است.

تسلیحات بالگرد شاهد 285

  • تیربار ۷.۶۲ میلی‌متری پی‌کا و ۱۴ راکت هایدرا ۷۰ (در نمونه زمینی)
  • ۸ موشک ضدکشتی سدید / ۲ موشک کوثر (در نمونه دریایی)
شاهد 285 در نمایشگاه صنایع هوایی وزارت دفاع
شاهد 285 در نمایشگاه صنایع هوایی وزارت دفاع

واکنش رسانه‌های خارجی از توانمندهای شاهد

پس از ساخت بالگرد تهاجمی شاهد ۲۸۵ بسیاری از رسانه‌های غربی با تعجب این پرنده تماما ایرانی را مورد بررسی و تحلیل قرار دادند که در این راستا پایگاه خبری Military factory در مورد بالگرد شاهد ۲۸۵ نوشت: این بالگرد یک ورژن بسیار تکامل‌ یافته‌ تر از هلیکوپتر Bell ۲۰۶ آمریکاست و امروزه ایران در صنعت نظامی در بخش هلیکوپتر پیشرفت‌های خوبی داشته است.

همچنین سایت Global Security نیز درخصوص بالگرد شاهد ۲۸۵ بیان کرد: این هلیکوپتر اولین آزمایش موفق خود را توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران گذرانده و با کاربری دریاپایه (Sea Borne) و هواپایه (Airborne) طراحی شده است.

بازدید فرمانده کل قوا از بالگرد شاهد 285
بازدید فرمانده کل قوا از بالگرد شاهد 285

تا امروز گونه‌های مختلف بالگرد‌های شاهد به تولید انبوه رسیده و ضمن افزایش روند تجهیز به سامانه‌های پیشرفته در آینده احتمالا این برنامه برای آن‌ها دیده شده تا بخشی از بار عملیاتی تهاجم زمینی بالگرد‌ کبرا را نیز بر عهده بگیرند، و آنچه که در نهایت باید گفت این است جمهوری اسلامی ایران با ساخت این بالگرد تماما ایرانی نشان داد که قادر است در هر شرایطی نیاز‌های خود را با وجود همه مشکلات و تحریم ها برطرف سازد.

منابع

http://hamshahrionline.ir/details/177060

/http://www.irdiplomacy.ir

 

خلبان مشاور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *