بالگرد ۲۱۴ تنها هلیکوپتری که تاکنون مخصوص کشور ایران طراحی و ساخته شد!!!

بالگرد ۲۱۴ یک هلیکوپتر دارای دو ملخ، چند منظوره و از خانواده بالگرد های یو اچ وان میباشد که بدنه آن براساس بالگرد بل-۲۰۵ و با استفاده از یک موتور قدرتمند ساخته شده تا با نسبت به نمونه های قبل خود قدرت بارگیری بیشتر، سرعت بهتر و صدای کمتری را داشته باشد.

هلیکوپتر ۲۱۴ یکی از مهمترین بالگردهای در خدمت هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی میباشد که از دوران دفاع مقدس تا به امروز خدمات بسیاری را در حوزه ترابری و پشتیبانی رزمی از نیروهای زمینی را داشته است.

برای توضیحات بیشتر با خلبان مشاور همراه باشید.

بالگرد چند منظوره 214
بالگرد چند منظوره ۲۱۴

مشخصات عمومی بالگرد ۲۱۴

 • نوع: بالگرد چند منظوره
 • سازنده: شرکت بل هلیکوپتر
 • خدمه: ۲ نفر خلبان
 • اولین پرواز: سال ۱۹۷۰ میلادی
 • بکارگیری: سال ۱۹۷۲ میلادی
 • وضعیت کنونی: فعال
 • کاربران اولیه: هوانیروز ارتش ایران-امارات متحده-عمان-اکوادور
 • سرعت کروز: ۱۴۰ نات (۲۶۰ کیلومتر بر ساعت)
 • برد: ۴۷۵ کیلومتر
 • سقف پرواز: ۱۶.۴۰۰ پا
 • پیشرانه: یک عدد موتور توربوشفت Lycoming LTC4B-8D

تاریخچه هلیکوپتر ۲۱۴

اولین بالگرد 214 که حهت بررسی به ایران تحویل داده شد
اولین بالگرد ۲۱۴ که جهت بررسی به ایران تحویل داده شد

در سال ۷۰ میلادی که کشور ایران به دنبال یک بالگرد مناسب برای شرایط اقلیمی و جغرافیایی (مرتفع و گرم) خود بود، با درخواست شاه یک فروند از این هلیکوپتر را به جهت نمونه دریافت کرد.

بیشتر بدانید

معرفی لباس پرواز خلبانی

و بعد از انجام تست ها و تحقیقات زیاد قرار شد تعداد بسیاری از این هلیکوپتر را به همراه دویست فروند از بالگرد کبری که یک هلیکوپتر تهاجمی بود را برای ارتش ایران بخرد.

دو سال بعد در سال  ۷۲ میلادی قراردادی به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای ۲۸۶ فروند از این هلیکوپتر به امضای دو طرف رسید. سفارش ایران آنقدر زیاد بود که یک بخش جدیدی برای تولید مدل سفارشی ایران در استان اصفهان تاسیس شد که

در حدود ۴۰۰ فروند از این بالگرد ومدل بزرگتر آن، که بالگردی دو موتوره بود در آن ساخته شوند.

بالگرد ۲۱۴ با موتور قدرتمند و ملخ ارتقا یافته ی خود توانایی حمل بار بیشتر و نیز عملکرد بهتری در آب‌ هوای گرم و ارتفاعات بالا داشت.

تصویری از اولین پرواز هلیکوپتر Bell-214-A
تصویری از اولین پرواز هلیکوپتر Bell-214-A

اولین مدل بالگرد ۲۱۴ آ در سال  ۷۴ میلادی به پرواز درآمد و پس از آن اولین فروند از مدل تولیدی بالگرد ۲۱۴ در اختیار ارتش ایران قرار گرفت.

رکورد های جهانی بالگرد ۲۱۴

این هلیکوپتر پس از تکمیل به شهر اهواز که از شرایط جوی استاندارد برای رکوردگیری برخوردار است انتقال یافت و در پروازهای آزمایشی خود  توسط سرلشکر منوچهر خسروداد فرمانده هوانیروز وقت ایران و کلم ای بیلی خلبان تست شرکت بل، ۵ رکورد جدید جهانی را به  ثبت رسانید.

شکسته شدن 5 رکورد جهانی توسط بالگرد 214
شکسته شدن ۵ رکورد جهانی توسط بالگرد ۲۱۴

۱- سرعت اوج گیری به ارتفاع ۹۸۴۰ پا (۳۰۰۰ متر) در مدت زمان یک دقیقه و ۵۸ ثانیه

۲- سرعت اوج گیری به ارتفاع ۱۹۶۸۰ پا (۶۰۰۰ متر) در مدت زمان پنج دقیقه و ۱۳/۲ ثانیه

۳- سرعت اوج گیری و رسیدن به ارتفاع ۲۹۵۲۰ پا (۹۰۰۰ متر) در مدت زمان  ۱۵ دقیقه و ۵ ثانیه

۴- رکورد حداکثر ارتفاعی که تاکنون هلیکوپتر به آن دست یافته به میزان ۲۹۷۶۰ پا (۹۰۷۱ متر)

۵- پرواز افقی در ارتفاع ۲۹۵۶۰ پا (۹۰۱۰ متر) به احتساب مدت زمان پرواز ۹۰ ثانیه

ویژگی های بالگرد ۲۱۴

این هلیکوپتر به خاطر قابلیت نصب شدن تجهیزاتی مانند راکت و بمب و همچنین قابلیت استفاده از توپ ۲۰ م م  خود قادر است هر هدفی را تا شعاع حدود چهار کیلومتری نابود کند.

به عنوان مثال می توان به عملیات هایی که به تازگی با اشرار مسلح در فاصله ۲۰۰ کیلومتری استان کرمان اشاره کرد، که در آن هوانیروز با استفاده از بالگرد ۲۱۴ توانست ۴ خودروی مورد هدف را از بین ببرد.

بل ۲۱۴ در حوزه لجستیک توانایی های متفاوتی را در تناسب با مدل ماموریت و ظرفیت خود انجام دهد که میتوان از آن ها جا به جایی افراد با تجهیزات، تجدید تدارکات و تخلیه آسیب دیده ها را نام برد.

موتور هلیکوپتر ۲۱۴ که قدرتی معادل ۲۹۳۰ اسب بخار را دارد، ساخت شرکت لایکامینگ میباشد. این بالگرد در شرایط ایده عال ظرفیت ۱۶ نفر را با حساب خدمه را دارد و حداکثر وزنی که میتواند با آن به پرواز درآید ۱۵ هزار پوند میباشد.

214 بالگردی چند منظوره با قابلیت نصب تسلیحات و لانچر
۲۱۴ بالگردی چند منظوره با قابلیت نصب تسلیحات و لانچر

ظرفیت سوخت بالگرد با توجه به باک ۱۰۰۰ لیتری اش حداکثر ۲ هزار پوند برای طول پروازی در حدود دو ساعت و سی دقیقه پرواز در شرایط ایده عال میباشد.

حداکثر سقف قابل پرواز بالگرد ۲۱۴ در حدود بیست هزار پا با در صورت مجهز بودن به ماسک اکسیژن و نیز همچنین حداکثر سرعت آن در سطح دریا ۱۴۰ نات برابر با ۲۵۲ کیلومتر میباشد. 

ماموریت های هلیکوپتر ۲۱۴

ماموریتهای این بالگرد به دو قسمت تاکتیکی و لجستیکی تقسیم میشود. بصورتی که قسمت تاکتیکی آن شامل عملیات های تهاجمی، فرماندهی و مراقبت، جست و جو و امداد و نجات، تصحیح تیر توپخانه، پیاده کردن چترباز در آسمان میباشد.

بالگرد 214 در کنار بالگرد شینوک
بالگرد ۲۱۴ در کنار بالگرد شینوک

این بالگرد بعد از بالگرد شینوک مهمترین بالگرد لجستیکی هوانیروز ارتش ایران به حساب می آید و نقش اش  در عملیات های ترکیبی به همراه بالگرد کبری میباشد که توانایی های خود را به نمایش میگذارد.

منابع

https://www.wikiwand.com/en/Bell_214ST

https://fireaviation.com/tag/bell-214/