بالگرد 214

بالگرد 214

بالگرد 214 تنها هلیکوپتری که تاکنون مخصوص کشور ایران طراحی و ساخته شد!!!

بالگرد ۲۱۴ یک هلیکوپتر دارای دو ملخ، چند منظوره و از خانواده بالگرد های یو اچ وان میباشد که بدنه آن براساس بالگرد بل-۲۰۵ و با استفاده از یک موتور قدرتمند ساخته شده تا با نسبت به نمونه های قبل خود قدرت بارگیری بیشتر، سرعت بهتر و صدای کمتری را داشته باشد.

هلیکوپتر 214 یکی از مهمترین بالگردهای در خدمت هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی میباشد که از دوران دفاع مقدس تا به امروز خدمات بسیاری را در حوزه ترابری و پشتیبانی رزمی از نیروهای زمینی را داشته است.

برای توضیحات بیشتر با خلبان مشاور همراه باشید.

بالگرد چند منظوره 214
بالگرد چند منظوره 214

مشخصات عمومی بالگرد ۲۱۴

 • نوع: بالگرد چند منظوره
 • سازنده: شرکت بل هلیکوپتر
 • خدمه: 2 نفر خلبان
 • اولین پرواز: سال ۱۹۷۰ میلادی
 • بکارگیری: سال ۱۹۷۲ میلادی
 • وضعیت کنونی: فعال
 • کاربران اولیه: هوانیروز ارتش ایران-امارات متحده-عمان-اکوادور
 • سرعت کروز: 140 نات (260 کیلومتر بر ساعت)
 • برد: 475 کیلومتر
 • سقف پرواز: 16.400 پا
 • پیشرانه: یک عدد موتور توربوشفت Lycoming LTC4B-8D

تاریخچه هلیکوپتر ۲۱۴

اولین بالگرد 214 که حهت بررسی به ایران تحویل داده شد
اولین بالگرد 214 که جهت بررسی به ایران تحویل داده شد

در سال ۷۰ میلادی که کشور ایران به دنبال یک بالگرد مناسب برای شرایط اقلیمی و جغرافیایی (مرتفع و گرم) خود بود، با درخواست شاه یک فروند از این هلیکوپتر را به جهت نمونه دریافت کرد.

بیشتر بدانید

معرفی لباس پرواز خلبانی

و بعد از انجام تست ها و تحقیقات زیاد قرار شد تعداد بسیاری از این هلیکوپتر را به همراه دویست فروند از بالگرد کبری که یک هلیکوپتر تهاجمی بود را برای ارتش ایران بخرد.

دو سال بعد در سال  ۷۲ میلادی قراردادی به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای 286 فروند از این هلیکوپتر به امضای دو طرف رسید. سفارش ایران آنقدر زیاد بود که یک بخش جدیدی برای تولید مدل سفارشی ایران در استان اصفهان تاسیس شد که

در حدود ۴۰۰ فروند از این بالگرد ومدل بزرگتر آن، که بالگردی دو موتوره بود در آن ساخته شوند.

بالگرد ۲۱۴ با موتور قدرتمند و ملخ ارتقا یافته ی خود توانایی حمل بار بیشتر و نیز عملکرد بهتری در آب‌ هوای گرم و ارتفاعات بالا داشت.

تصويري از اولين پرواز هليکوپتر Bell-214-A
تصويري از اولين پرواز هليکوپتر Bell-214-A

اولین مدل بالگرد ۲۱۴ آ در سال  ۷۴ میلادی به پرواز درآمد و پس از آن اولین فروند از مدل تولیدی بالگرد ۲۱۴ در اختیار ارتش ایران قرار گرفت.

رکورد های جهانی بالگرد 214

این هلیکوپتر پس از تکمیل به شهر اهواز که از شرایط جوی استاندارد برای رکوردگیری برخوردار است انتقال یافت و در پروازهای آزمایشی خود  توسط سرلشکر منوچهر خسروداد فرمانده هوانیروز وقت ایران و کلم ای بیلی خلبان تست شرکت بل، 5 رکورد جدید جهانی را به  ثبت رسانید.

شکسته شدن 5 رکورد جهانی توسط بالگرد 214
شکسته شدن 5 رکورد جهانی توسط بالگرد 214

1- سرعت اوج گیری به ارتفاع 9840 پا (3000 متر) در مدت زمان یک دقیقه و 58 ثانیه

2- سرعت اوج گیری به ارتفاع 19680 پا (6000 متر) در مدت زمان پنج دقیقه و 13/2 ثانیه

3- سرعت اوج گیری و رسیدن به ارتفاع 29520 پا (9000 متر) در مدت زمان  15 دقیقه و 5 ثانیه

4- رکورد حداکثر ارتفاعی که تاکنون هلیکوپتر به آن دست یافته به میزان 29760 پا (9071 متر)

5- پرواز افقی در ارتفاع 29560 پا (9010 متر) به احتساب مدت زمان پرواز 90 ثانیه

ویژگی های بالگرد 214

این هلیکوپتر به خاطر قابلیت نصب شدن تجهیزاتی مانند راکت و بمب و همچنین قابلیت استفاده از توپ 20 م م  خود قادر است هر هدفی را تا شعاع حدود چهار کیلومتری نابود کند.

به عنوان مثال می توان به عملیات هایی که به تازگی با اشرار مسلح در فاصله 200 کیلومتری استان کرمان اشاره کرد، که در آن هوانیروز با استفاده از بالگرد 214 توانست 4 خودروی مورد هدف را از بین ببرد.

بل 214 در حوزه لجستیک توانایی های متفاوتی را در تناسب با مدل ماموریت و ظرفیت خود انجام دهد که میتوان از آن ها جا به جایی افراد با تجهیزات، تجدید تدارکات و تخلیه آسیب دیده ها را نام برد.

موتور هلیکوپتر 214 که قدرتی معادل 2930 اسب بخار را دارد، ساخت شرکت لایکامینگ میباشد. این بالگرد در شرایط ایده عال ظرفیت 16 نفر را با حساب خدمه را دارد و حداکثر وزنی که میتواند با آن به پرواز درآید 15 هزار پوند میباشد.

214 بالگردی چند منظوره با قابلیت نصب تسلیحات و لانچر
214 بالگردی چند منظوره با قابلیت نصب تسلیحات و لانچر

ظرفیت سوخت بالگرد با توجه به باک 1000 لیتری اش حداکثر 2 هزار پوند برای طول پروازی در حدود دو ساعت و سی دقیقه پرواز در شرایط ایده عال میباشد.

حداکثر سقف قابل پرواز بالگرد 214 در حدود بیست هزار پا با در صورت مجهز بودن به ماسک اکسیژن و نیز همچنین حداکثر سرعت آن در سطح دریا 140 نات برابر با 252 کیلومتر میباشد. 

ماموریت های هلیکوپتر 214

ماموریتهای این بالگرد به دو قسمت تاکتیکی و لجستیکی تقسیم میشود. بصورتی که قسمت تاکتیکی آن شامل عملیات های تهاجمی، فرماندهی و مراقبت، جست و جو و امداد و نجات، تصحیح تیر توپخانه، پیاده کردن چترباز در آسمان میباشد.

بالگرد 214 در کنار بالگرد شینوک
بالگرد 214 در کنار بالگرد شینوک

این بالگرد بعد از بالگرد شینوک مهمترین بالگرد لجستیکی هوانیروز ارتش ایران به حساب می آید و نقش اش  در عملیات های ترکیبی به همراه بالگرد کبری میباشد که توانایی های خود را به نمایش میگذارد.

منابع

https://www.wikiwand.com/en/Bell_214ST

https://fireaviation.com/tag/bell-214/

خلبان مشاور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *