شاهد ۲۷۸ یک بالگرد اطلاعاتی تسلیحاتی و کاملا ایرانی!!!

shahed - بالگرد شاهد 278
تیک آف زیبای بالگرد شاهد ۲۷۸

بالگرد شاهد ۲۸۵ اولین هلیکوپتر کاملا ایرانی در کلاس تهاجمی/شناسایی، پنج نفره، تک موتوره با کاربرد نظامی و تجاری با ماموریت هایی نظیر گشتی، اسکورت هوایی در کلاس سبک می باشد که با الگوبرداری از بالگرد جت رنجر ساخته شده‌ است.

ابن بالگرد که شباهت زیادی با بالگرد شاهد ۲۸۵ دارد در صنایع دفاعی سپاه پاسداران طراحی شد و پس از انجام آزمایش آزمایش های مختلف در نهایت با اخذ گواهینامه‌های طراحی و خط تولید از سازمان هواپیمایی کشور چند فروند از آن در شرکت هسا به تولید رسید.

مشخصات عمومی بالگرد شاهد ۲۷۸

 • سرنشین: ۵ نفر دو نفر خلبان و سه نفر سرنشین
 • سقف پرواز: ۱۳٫۵۰۰ پا از سطح دریا
 • حداکثر نرخ صعود: ۶٫۵ متر بر ثانیه
 • حداکثر سرعت: ۲۲۶ کیلومتر بر ساعت
 • حداکثر برد عملیاتی: ۶۵۵ کیلومتر
 • مداومت پروازی: بیش از ۴ ساعت
 • طول: ۱۱٫۸۴ متر
 • عرض: ۱٫۹۲ متر
 • ارتفاع: ۲٫۹۸ متر
 • وزن خالی: ۷۵۰ کیلوگرم
 • حداکثر وزن برخاست: ۱۴۵۰ کیلوگرم
 • حداکثر قدرت موتور: ۳۱۳.۱۹ کیلو وات
 • جنگ‌افزارها:
 • تیربار ۱۲٫۷ م م 
 • ۱۴ عدد راکت هایدرا ۷۰

ویژگی های بالگرد شاهد ۲۷۸

بالگرد شاهد ۲۷۸ با استفاده از بروزترین فناوری های نوین طراحی و مواد اولیه پیشرفته در قسمت های مانند بدنه، ملخ اصلی و ملخ دم ساخته شده که علاوه بر کاهش وزن هلیکوپتر، باعث جلوگیری از ایجاد خوردگی و زنگ زدگی میشود این امر موجب میشود بالگرد بتواند در محیط‌ های گوناگون بدون هیچ مشکلی پرواز کند.

photo 2018 10 17 11 29 08 - بالگرد شاهد 278
تکنولوژی های پیشرفته در طراحی و ساخت شاهد ۲۷۸

همچنین استفاده از این مواد باعث میشود تا توان حمل بار نیز به طور چشمگیری افزایش یابد و از طرف دیگر استفاده از سطوح بزرگ شیشه‌ ای در جلوی خلبان و اطراف بالگرد باعث میشود تا دید تمام سرنشینان از جمله خلبان ها به طور زیاد افزایش یابد.

در این بالگرد از موتوری استفاده شده که در مقایسه با بالگرد ۲۰۶ بسیار قوی تر بوده و موجب میشود مداومت پروازی طولانی تری یعنی چیزی در حدود ۴ ساعت را داشته باشد که این مورد به همراه برد پروازی بلند آن موجب می‌شود تا این بالگرد برای پوشش مناطق تحت کنترل خود نیاز کمتری به سوخت داشته باشد.

IMG 8067 1 1024x643 - بالگرد شاهد 278
موتور قدرتمند بالگرد شاهد ۲۷۸

نسخه ارتقا یافته بالگرد شاهد ۲۷۸ به تسلیحات تهاجمی سبک از جمله دو پرتابگر هفت تایی راکت‌های هیدرا ۷۰ میلیمتری که ۵ هزار متر برد دارد و یک قبضه تیربار ۱۲.۷ میلیمتری دوربین دار با نرخ آتش ۷۰۰ تا ۸۰۰ گلوله بر دقیقه در زیر بدنه مجهز شده است.

این تیربار که ساخت شوروی میباشد ۲۵ کیلوگرم وزن دارد، برد موثر آن ۱۵۰۰ متر در برابر اهداف هوایی و ۲ کیلومتر در برابر اهداف زمینی و نرخ آتش آن چیزی در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ گلوله بر دقیقه میباشد.

ویژگی دیگر این بالگرد مجهز شدن آن به سامانه‌های کنترل پرواز دوگانه و نمایشگر‌های چند منظوره رنگی و بزرگ در کابین میباشد که باعث میشود هزینه های تعمیر و نگهداری آن بسیار کمتر شده و پرواز راحت تری را برای خلبان به ارمغان آورد.

152376926858917900 - بالگرد شاهد 278
نمای داخلی از کابین بالگرد شاهد ۲۷۸

شاهد ۲۷۸ به یک سامانه اپتیکی دید در روز و شب مجهز شده است که برای امور نظارت هوایی و سامانه ذخیره اطلاعات بسیار مفید میباشد و میتواند تصاویر ضبط شده را به سرعت به سایر واحد‌های زمینی و هوایی ارسال کند.

ماموریت های بالگرد شاهد ۲۷۸

شاهد ۲۷۸ یک بالگرد با ماموریت‌های متنوعی از جمله گشتی، شناسایی، جا به جایی فرماندهان، پشتیبانی نیرو‌های زمینی، فیلمبرداری، آموزشی و امداد هوایی و حمل مصدوم، گشت حفاظت محیط زیست، بازدید خطوط نفت و گاز و برق می باشد که قادر است از عهده تمامی این ماموریت‌ها بخوبی برآید.

photo 2018 10 17 11 02 15 1030x935 1 1024x840 - بالگرد شاهد 278
تصاویری زیبا از بالگرد شاهد ۲۷۸

با طراحی و تولید این بالگرد‌ توسط مرکز تحقیقات هوایی شاهد، کشور ایران در زمره معدود کشور‌های دارنده تکنولوژی طراحی و تولید بالگرد قرار گرفته میباشد.

منابع

https://polygonjournal.com/2019/09/26/iranian-irgc-force-equipped-with-shahed-278-and-shahed-285-helicopters

https://www.tasnimnews.com/en/news/2019/09/24/2103471/four-indigenous-shahed-class-helicopters-delivered-to-irgc-video