هواپیمای جنگنده mig-35

جنگنده mig-35

جنگنده فوق پیشرفته و رادارگریز روسی میگ 35!!!

میگ ۳۵ شکاری چندمنظوره،‌ رهگیر و نسخه ارتقا یافته میگ ۲۹ میباشد که با هدف ایجاد برتری هوایی توسط شرکت میکویان گورویچ در روسیه ساخته شده‌ و برای اولین بار بطور رسمی در سطح بین‌المللی در نمایشگاه هوانوردی Aero India ۲۰۰۷ معرفی شده است.

از جمله ویژگی های مهم در این جت جنگی میتوان به سیستم مکان‌یاب نوری، خروجی متغیر در قسمت موتور و کاهش بسیار خوب سطح مقطع راداری اشاره کرد که این شکاری را به یک جنگنده نسل++4 تبدیل کرده است.

جنگنده میگ۳۵ در دو مدل تک کابین ودوکابین طراحی و ساخته میشود که با انواع سلاح های روسی و غیر روسی سازگار شده و از نرم افزارها و سیستم های متنوع و یکپارچه دفاعی جهت بقا در آسمان بهره میبرد.

برای توضیحات بیشتر با خلبان مشاور همراه باشید.

مشخصات عمومی جنگنده میگ 35

 • نوع هواپیما: شکاری چند منظوره
 • کشور سازنده: روسیه
 • تعداد خدمه: ۱ نفر خلبان
 • آغاز ساخت: ۲۰۰۶ تاکنون
 • وضعیت کنونی: در حال خدمت
 • حداکثر سرعت:2560 کیلومتر(معادل ۲ ماخ)
 • سقف پروازی: ۱۶٬۰۰۰ متر
 • برد عملیاتی: ۱۰۰۰ کیلومتر
 • سرعت اوج گیری: ۳۳۰ متر بر ثانیه
 • قیمت: در حدود ۴۰ میلیون دلار

طراحی و توسعه میگ 35

این هواپیما که نسخه به روز و تکمیل شده هواپیمای میگ ۲۹ میباشد و در آن شاهد پیشرفت چشمگیری در سامانه های نشانه ‌روی، تجهیزات ناوبری، رادار های پیشرفته، قابلیت هدف‌گیری دقیق و سامانه اُپتیک موقعیت ‌یاب هستیم که در نتیجه آن انجام حملات به اهداف زمینی در هر شرایط آب و هوایی و شناسایی هوایی خلبان در ماموریت‌های مختلف بسیار راحت تر شده است.

بیشتر بدانید

معرفی لباس پرواز خلبانی
اینفوگرافیک جنگنده میگ 35
اینفوگرافیک جنگنده میگ 35

این جنگنده بطور چشمگیری از لحاظ سیستم اویونیکی و تجهیزات‌ تسلیحاتی بهبود داشته است به ویژه رادار جدید(AESA) و نیز طراحی خاص سیستم مکان‌یاب نوری (OLS) که این جت شکاری را از سیستم کنترل رهگیری زمینی(GCI) بی نیاز کرده و قادر ساخته تا عملیات های مختلف نظامی را به طور مستقل انجام دهد.

اما مشکلی که در اینجا وجود دارد رادار گریز نبودن هواپیمای میگ ۳۵ میباشد که در مباحث جنگ‌های هوایی یک ضعف جدی به حساب می‌آید اما بدلیل قیمت بسیار مناسب اش هنوز بخوبی از آن استقبال می‌شود.

ویژگی های جنگنده میگ 35

در این جنگنده ویژگی های منحصر به فردی نظیر سيستم های هوشمند اویونیکی و الکترونیکی در کنار تسليحات پيشرفته وجود دارد و به این جنگنده اجازه می‌دهد تا ماموريت های مختلفی را به انجام برساند که در ادامه به صورت مفصل توضیح خواهیم داد

تجهیزات الکترونیکی

دراین جنگنده از سیستم جمر پیشرفته استفاده شده است که از هواپیما دربرابر تجهیزات راداری پدافند توپخانه و سیستم های موشکی دشمن دفاع میکند.

رادار قدرتمند جنگنده میگ 35
رادار قدرتمند جنگنده میگ 35

پاد الکترواپتیکال فروسرخ (OLS-K) به منظور کشف هدف هایی نظیر تانک ها و سایر تجهیزات در برد 15 کیلومتر و شناور های دریایی سطحی تا برد 80 کیلومتر و هدایت ادوات لیزری نیز استفاده میشود.

همچنین این سامانه به میگ-35 این امکان را می دهد که اهداف با قابلیت پنهانکاری و دارای سطح مقطع راداری بسیار کم را کشف کند.

سامانه رهگیری الکترواپتیکال

مانند سیستم راداری الکترواپتیکال امکان کشف و ردگیری اهداف را در سطح آسمان و در برد های کوتاه به خلبان میدهد اما بر خلاف رادار این سامانه هیچ انتشار موجی ندارد به این معنی که گیرنده هشدار راداری(RWR)هواپیمای دشمن نمیتواند آن را کشف کنند و خلبان میتواند هدف را مخفیانه بدون متوجه شدن جنگنده دشمن رهگیری کند.

میگ35 رهگیری قدرتمند در آسمان
میگ35 رهگیری قدرتمند در آسمان

بصورت کلی سامانه های رهگیری الکترواپتیکال(به صورت فعال و غیر فعال) در طیف فروسرخ نظیر او ال اس قابلیت پنهان شدن به هر جنگنده ای را می دهد.

سامانه IRST در ميگ-35

این سیستم مرکب از تجهيزات نشانه روی مادون قرمز و سامانه های ليزری به همراه سايت نشانه روی جديد بر روی کلاه هلمت خلبان جنگنده میباشد که تاکنون بطور گسترده در صنعت هوانوردی بکار نرفته است.

ويژگي جديد اين سيستم قابلیت کشف، رديابي و قفل کردن بر روی اهداف از فاصله های بسيار دور است، قابلیتی که میتوان از آن به منظور مسافت يابي، نشانه گذاري و موارد دیگر برعليه اهداف سطحي و هوايي استفاده کرد.

قدرت مانور:

این جنگنده به لطف پیشرفت های خوبی که در قسمت بدنه، آیرودینامیک و نیز خروجی متغیر بردار موتورش دارد از قابلیت مانور بسیار بالایی دارد.

اجرای مانور کبری توسط جنگنده میگ 35
اجرای مانور کبری توسط جنگنده میگ 35

همچنین در این جنگنده با افزایش سطح تحمل فشار جی و نرخ زاویه گردش بالا که لازمه افزایش رانش به وزن است و استفاده از کنترل بردار مانورپذیری فوق العاده ای را به خلبان ارائه می دهد و موجب بهبود بهره وری آیرودینامیکی بال هواپیما و بدنه میشود.

سیستم پیشرانه جنگنده

در این جنگنده از 2 موتور هواپیما پیشرفته مدل RD-33MKB با قابلیت تغییر نازل خروجی استفاده شده که این قابلیت برای مانورپذیری و سرعت هرچه بیشتر طراحی شده است.

سیستم پیشرانه جنگنده میگ35
سیستم پیشرانه جنگنده میگ35

قابلیت تغییر نازل خروجی و سیستم های هوشمند هشدار دهنده راداری(RWR)و نیز سامانه هشدار دهنده شلیک موشک (MLAWS) به این جنگنده در حین عملیات های هوایی و تن به تن (داگ‌فایت) کمک زیادی می‌کند.

در طراحی این موتور بگونه ای کار شده است که نسبت به دیگر هواپیماهای جنگنده دود کمتری داشته باشد که در نتیجه آن بازده فروسرخ و اپتیکال هواپیما به صورت چشمگیری کاهش پیدا که باعث کارایی بهتری در نبرد های هوایی می شود.

تسلیحات جنگنده میگ 35

این جنگنده از قدرت تسلیحاتی و دفاعی بسیار خوبی برخوردار است و به خلبان خود در درگیری های هوایی و زمینی کمک شایانی میکند که بصورت کلی به این دسته بندی ها تقسیم میشوند.

تنوع تسلیحاتی بالا در جنگنده میگ 35
تنوع تسلیحاتی بالا در جنگنده میگ 35

هوا به زمین/هوا به دریا

موشک ها

مجموعه ای از موشک های پیشرفته شامل موشک های ضد کشتی Kh-31A با جست‌وجوگر رادار، موشک های هوا به زمین با هدایت اپتیکی و مدل هدایت لیزری آن، موشک هوا به سطح هدایت لیزری نیمه فعال Kh-29L.

بمب ها

بمب هدایت اپتیکی KAB-500Kr و مدل هدایت لیزری آن با قابلیت نشانه روی لیزری(جهت پیدا کردن، قفل کردن و هدایت بمب های لیزری)، و همچنین انواع بمب های قدرتمند سقوط آزاد.

تیربار و راکت ها

مسلسل 30 میلیمتری با قابلیت حمل 150 گلوله و نیز راکت های مختلف سری S که قابلیت درگیری خوبی با اهداف زمینی را به خلبان می دهد.

پرواز فورمیشن 2 فروند میگ35
پرواز فورمیشن 2 فروند میگ35

 هوا به هوا:

موشک R-27R با برد 80کیلومتر،موشک R-27T با برد 45 کیلومتر، موشک R-27ER با برد 130 کیلومتر، موشک R-27ET با برد 120 کیلومتر و.. که این تسلیحات بصورت چشم گیری بر توانایی های این جنگنده در درگیر شدن با جنگنده ها و بالگردهای دشمن می افزاید.

همچنین ميگ35 به يک سامانه دفاعي نيز مجهز میباشد که شامل موارد زير است:

 • سامانه شناسايی راديو الکتريک و سامانه اقدام مقابله کننده الکترونيک
 • سامانه جديد کشف حمله موشکي و تابش ليزری
 • سیستم پخش کننده چف و فلير به منظور فريب موشک های شلیک شده دشمن

ایران مشتری جنگنده میگ35

کشورایران میتواند با خریداری میگ ۳۵ جایگزین خوبی بجای جنگنده‌ اف 14 پیدا کند، که بیش از ۴۰ سال است این جنگنده در نیروی هوایی این کشور مشغول به کار است پیدا کند.

جنگنده mig-35
جنگنده mig-35

در همین راستا نیز مجله ها و سایت های خارجی با توجه به شرایط کنونی حاکم بر منطقه اخباری را انتشار داده اند که به صورت خلاصه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 پایگاه خبری آمریکایی “میلیتاری واچ مگزین” پنج کشور ایران، هند، مصر، بلاروس و کره شمالی را از «خریداران احتمالی جنگنده میگ ۳۵» خوانده است.

 به ادعای این پایگاه خبری، ایران با خرید این وسیله در کنار هواپیماهای بومی خود مانند جنگنده کوثر و جنگنده قاهر 313 می‌تواند قدرت نیروی هوایی خود را افزایش دهد.

به گزارش پایگاه خبری مشرق نیز گزارش ها و اخباری را از خرید احتمالی جنگنده میگ ۳۵ روسیه توسط پنج کشور ذکر شده در بالا که یکی از آنها ایران میباشد را خبر داده است. 

شکسته شدن دیوار صوتی توسط جنگنده mig-35
شکسته شدن دیوار صوتی توسط جنگنده mig-35

با وجود اینکه کارشناسان نظامی کشورمان طرفدار خرید این جنگنده هستند همچنان این سوال وجود دارد که با توجه به وجود مشکلات کنونی، قیمت نسبتا بالا و نقاط ضعف این جنگنده نسبت به نمونه های غربی آیا ما موفق به خرید این جنگنده خواهیم بود یا خیر…

منابع

/https://www.airforce-technology.com/projects/mig35

http://www.military-today.com/aircraft/mig_35.htm

https://nationalinterest.org/blog/buzz/russias-mig-35-could-be-very-bad-news-americas-top-stealth-fighters-140512

 

 

خلبان مشاور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *