لاکهید مارتین اف۲۲ مخوف‌ترین و پیشرفته‌ترین جنگنده جهان!!!

859548 new f22 wallpapers 1920x1080 1 1024x613 - هواپیمای جنگنده F22
تصویری زیبا از جنگنده اف۲۲

اف-۲۲ رپتور جنگنده‌ای نسل پنجم تک‌ سرنشین، چند منظوره که ساخت شرکت‌های لاکهید و بوئینگ بوده و از تکنولوژی رادارگریزی استفاده میکند.

ایالات متحده تنها کشوری میباشد که دارنده اف۲۲ است و بر اساس تصمیم کنگره آمریکا، ساخت نسخه صادراتی آن انجام نشده بطوریکه حتی اصلی ترین هم پیمان‌های آمریکا یعنی انگلیس، کانادا و استرالیا نیز در صورت درخواست این جنگنده را نخواهند داشت.

رپتور اولین جنگنده‌ای است که سوپرکروز، ابرمانورپذیری، رادار گریزی و ترکیب حسگرها را یکجا دارد و از این طریق برتری هوایی فوق‌ العاده‌ بالایی را برای خلبان خود ایجاد میکند.

859476 new f22 wallpapers 3840x2160 for mac 1024x619 - هواپیمای جنگنده F22
جنگنده فوق پیشرفته اف۲۲

مشخصات عمومی جنگنده اف-۲۲

 • نوع: هواپیمای جنگنده و جاسوسی
 • تعداد خدمه: ۱ نفر خلبان
 • کشور سازنده: ایالات متحده آمریکا
 • شرکت سازنده: لاکهید مارتین و بوئینگ
 • نخستین پرواز: سپتامبر ۱۹۹۷
 • تاریخ رونمایی: ۱۵ دسامبر ۲۰۰۵
 • وضعیت کنونی: فعال
 • بکارگیرنده: نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا
 • آغاز ساخت: ۱۹۹۶
 • تعداد ساخته ‌شده: ۱۹۵ فروند تا کنون
 • بهای هر فروند: ۱۷۴ میلیون دلار تا سال ۲۰۰۹
 • نوع هواپیما: تک سرنشین
 • حداکثر سرعت: ۲۱۳۲ کیلومتر بر ساعت (معادل ۲ماخ)
 • برد عملیاتی: ۲۹۶۰ کیلومتر
 • سقف پرواز: ۱۹۸۱۲ متر
 • پیشرانه: دو عدد موتور توربوفن

ویژگی ها

15476980336 c56bc882d7 b - هواپیمای جنگنده F22
قسمت‌های مختلف جنگنده اف۲۲

جنگنده اف۲۲ به عنوان یک جنگنده نسل پنجم دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و مدل ارتقا یافته‌ی جنگنده‌های نسل قبل خود میباشد که از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کابین خلبان

اف-۲۲ دارای کابین شیشه‌ای خلبان با دستگاه‌های پرواز کاملا دیجیتالی است که اطلاعات جمع آوری شده را بر روی ال ‌سی ‌دی های جلوی خلبان نمایش میدهد.

Robot F 22 1024x621 - هواپیمای جنگنده F22
کابین زیبای جنگنده اف۲۲

در این جنگنده سامانه صفحه ‌کلیدی به نام «صفحه کنترل مجتمع» برای وارد کردن داده‌های خلبان خودکار، ناوبری و ارتباطات وجود دارد.

دو نمایشگر در اطراف صفحه کنترل مجتمع برای نمایش داده‌ها و یا هشدارهای مجتمع، داده‌های ارتباطی، ناوبری، شناسایی و نمایش میزان سوخت موجود و دستگاه‌های در حالت آماده ‌باش پرواز به کمک خلبان می آیند.

پنهان‌کاری

طراحی اف ۲۲ دارای سیستم استتار راداری است به طوری که شناسایی آن توسط رادار را بسیار مشکل میکند و با هدف کاهش سطح مقطع راداری، شکل بدنه تغییر یافته ‌است

859553 f22 wallpapers 1920x1200 for mobile 1024x640 - هواپیمای جنگنده F22
اف۲۲ جنگنده‌ای بسیار رادارگزیز و همچنین مانورپذیر

بطوریکه در طراحی بدنه آن، هرگونه سطح ناهموار که باعث بازتاب امواج راداری می شود،حذف شده و به سطح هایی بدون شکستگی تبدیل گشته اند و حتی ورودی هوای موتورها هم بر اساس اصل استتار طراحی شده اند.

هواپیما F-22 برای جلوگیری از انعکاس امواج توسط مقاطع ناصاف، موشک ها و یا جنگ افزار های خود را در جایگاه هایی ویژه نگهداری کرده و تنها در زمان شلیک به سرعت از جایگاه داخلی خارج شده و پوشش آن دوباره به حالت اول باز می گردد. 

رادار

این جنگنده دارای رادار غیرفعال و نهان برای کشف سیگنال های راداری بوده که دارای ۳۰ آنتن در بال‌ها و بدنه میباشد و از هر طرف و از هر زاویه ای این جنگنده را پوشش میدهند.

F 35 radar graphic 1024x634 - هواپیمای جنگنده F22
شماتیک رادار قدرتمند جنگنده اف۲۲

رادار اف۲۲ برای جلوگیری از رهگیری شدن بیش از ۱۰۰۰ بار در ثانیه فرکانس خود را تغییر میدهد و به این ترتیب از طریق امواج راداری نیز شناسایی و رهگیری نمیشود و نیز همچنین می تواند پیوسته شکل،قدرت و جهت امواج را نیز تغییر که این امر کمک شایانی به پنهانکاری اش میکند.

در جنگنده هایی با رادار معمولی خلبان خود باید کنترل رادار را برای پویش اطراف انجام دهد و خود پرتو رادار را برای قفل کردن راداری انجام دهد و تصمیم با خودش میباشد.

اما در اف۲۲ خلبان تنها تصمیم نهایی را نمی گیرد، به عنوان مثال سنسورها وقتی یک هواپیمایی دشمن را کشف می کنند آن را مثل یک مثلث قرمز به خلبان نشان میدهد.

موتور جنگنده اف ۲۲ رپتور

موتور قدرتمند این جنگنده ساخت کمپانی Pratt & Whitney یک انقلاب در طراحی و مکانیک میباشد که تجربه ۴۰ سال تحقیق موفق را در خود مخفی کرده است.

LP81NOULXCCIDayl5e uI3XIW0tWCQEa50JncKVK9G8 1024x680 - هواپیمای جنگنده F22
موتور فوق پیشرفته F119-PW-100 بکار رفته در جنگنده f22

موتور F119-PW-100 پیشرفته ترین موتور ساخته شده تاکنون برای یک جنگنده است که با توان ایجاد قدرت بالا و برتری بدون رقابت مخصوص برتری هوایی و جنگ در قرن جدید ساخته شده است.

یکی از توانایی های این موتور این است که میتواند بدون استفاده از پس سوز به سرعت فراصوت برسد درصورتیکه مصرف سوخت مناسبی در این حالت را داشته باشد زیرا در این جنگنده دستیابی به سرعت های فراصوت(بیش از ۱.۸۲ ماخ) با استفاده از پس سوز ممکن میباشد

موتورهای این جنگنده درون یک جایگاه پنهان شده اند تا در صورت برخورد احتمالی موشک، آسیب فقط به یک موتور وارد شود، چون دو موتور ساختاری جداگانه داشته و آسیب به یکی از آنها مانع عملکرد موتور دیگر نمی شود.

تنوع تسلیحاتی

جنگنده اف ۲۲ از قاعده “دید اول-شلیک اول” پیروی می کند یعنی از دیده شدن توسط دشمن، خلبان اف۲۲ هواپیمای دشمن را بر روی صفحه رادار خود دیده، آن را شناسایی کرده و به سمت اش شلیک میکند و نیز زودترهم از منطقه نبرد دور می شود.

همچنین سیستم نشانه گیری با کلاه هلمت خلبان نیز در این جنگنده وجود دارد که خلبان تنها با نگاه به هدف میتواند روی آن لاک کند.

06a sep2017 baseviewhelmetw obackground live 1024x758 - هواپیمای جنگنده F22
کلاه هلمت خلبان اف۲۲

این جنگنده بیشتر مهمات کنونی و آنچه در آینده ساخته میشود را مورد استفاده قرار می‌دهد و محدودیتی در حمل و استفاده مهمات ندارد.

نبرد هوایی

مهمترین هدف مشخص شده برای جنگنده اف-۲۲ عملیات هوایی است که به این منظور، حمل ۶ موشک میان برد پیشرفته AIM-120C/D AMRAAM به همراه ۲ موشک کوتاه برد AIM-9X Sidewinder برای این جت جنگی تعریف شده است.

با وجود قدرتمند بودن اف۲۲ در عملیات های برد متوسط و برد بالا،این جت جنگی با داشتن سیستم نشانه روی توسط کلاه هلمت خلبان،در نبردهای نزدیک قدرت بالایی در نابود کردن اهداف خود خواهد داشت.

نبرد هوا به زمین

در ابتدا این جنگنده فقط به جهت نبردهای هوا به هوا طراحی شده بود، اما بعد توانایی یک بمب افکن استراتژیک نقطه زن مدرن دشمن نیز به این جنگنده داده شد.

57ae36e5db5ce949188b677a 1024x698 - هواپیمای جنگنده F22
جنگنده مخوف اف۲۲

اف۲۲ با توانایی حمل ۲عدد بمب ۴۵۴ کیلوگرمی هدایت شونده ماهواره ای بسیار دقیق و یا ۸ بمب ۱۱۴ کیلوگرمی گلایدری هدایتی بسیار دقیق با توانایی نشانه روی با توان انفجاری بالا و قوی که به روش اینرسیایی و ماهواره ای هدایت می شوند و ۱۱۰ کیلومتر برد دارند و ۲ موشک پیشرفته آمرام مجهز میشود.

چه هواپیمایی ای بهتر از اف۲۲ که حتی از بمب افکن بی۲ هم رادارگریزتر و پنهانکارتر است و هم سرعت بیشتری دارد که یکی از مهمترین علل ساخت بمب های گلایدری هدایت شونده با دقیق بالا و با توانایی نقطه زنی با توان انفجاری عالی و قوی وجود اف۲۲و جنگنده اف۳۵ بوده است.

همچنین این جنگنده دارای یک توپ گتلینگ ۲۰ میلیمتری شش لول نیز میباشد.

به دلیل سابقه درخشان این جنگنده و نیز قابلیت به روز شدن اش در هر زمان، نیروی هوایی آمریکا قصد دارد تا از جنگنده اف۲۲ رپتور به عنوان یک قدرت جدا نشدنی برای سال های آینده ارتش خود استفاده کند.

859473 full size f22 wallpapers 2560x1600 for iphone 1024x640 - هواپیمای جنگنده F22
شکسته شدن دیوار صوتی توسط جنگنده f22

 

منابع

https://www.military.com/equipment/f-22-raptor

/https://www.airforce-technology.com/projects/f22a-raptor

/https://asiatimes.com/2020/04/why-no-foreign-nation-can-buy-the-f-22-raptor