هواپیمای جنگنده F22

جنگنده قدرتمند اف22

لاکهید مارتین اف۲۲ مخوف‌ترین و پیشرفته‌ترین جنگنده جهان!!!

تصویری زیبا از جنگنده اف22
تصویری زیبا از جنگنده اف22

اف-۲۲ رپتور جنگنده‌ای نسل پنجم تک‌ سرنشین، چند منظوره که ساخت شرکت‌های لاکهید و بوئینگ بوده و از تکنولوژی رادارگریزی استفاده میکند.

ایالات متحده تنها کشوری میباشد که دارنده اف22 است و بر اساس تصمیم کنگره آمریکا، ساخت نسخه صادراتی آن انجام نشده بطوریکه حتی اصلی ترین هم پیمان‌های آمریکا یعنی انگلیس، کانادا و استرالیا نیز در صورت درخواست این جنگنده را نخواهند داشت.

رپتور اولین جنگنده‌ای است که سوپرکروز، ابرمانورپذیری، رادار گریزی و ترکیب حسگرها را یکجا دارد و از این طریق برتری هوایی فوق‌ العاده‌ بالایی را برای خلبان خود ایجاد میکند.

برای توضیحات بیشتر با خلبان مشاور همراه باشید.

جنگنده فوق پیشرفته اف22
جنگنده فوق پیشرفته اف22
بیشتر بدانید

معرفی لباس پرواز خلبانی

مشخصات عمومی جنگنده اف-۲۲

 • نوع: هواپیمای جنگنده و جاسوسی
 • تعداد خدمه: ۱ نفر خلبان
 • کشور سازنده: ایالات متحده آمریکا
 • شرکت سازنده: لاکهید مارتین و بوئینگ
 • نخستین پرواز: سپتامبر ۱۹۹۷
 • تاریخ رونمایی: ۱۵ دسامبر ۲۰۰۵
 • وضعیت کنونی: فعال
 • بکارگیرنده: نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا
 • آغاز ساخت: ۱۹۹۶
 • تعداد ساخته ‌شده: ۱۹۵ فروند تا کنون
 • بهای هر فروند: ۱74 میلیون دلار تا سال ۲۰۰۹
 • نوع هواپیما: تک سرنشین
 • حداکثر سرعت: ۲۱۳۲ کیلومتر بر ساعت (معادل 2ماخ)
 • برد عملیاتی: ۲۹۶۰ کیلومتر
 • سقف پرواز: ۱۹۸۱۲ متر
 • پیشرانه: دو عدد موتور توربوفن

ویژگی ها

قسمت‌های مختلف جنگنده اف22
قسمت‌های مختلف جنگنده اف22

جنگنده اف۲۲ به عنوان یک جنگنده نسل پنجم دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و مدل ارتقا یافته‌ی جنگنده‌های نسل قبل خود میباشد که از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کابین خلبان

اف-۲۲ دارای کابین شیشه‌ای خلبان با دستگاه‌های پرواز کاملا دیجیتالی است که اطلاعات جمع آوری شده را بر روی ال ‌سی ‌دی های جلوی خلبان نمایش میدهد.

کابین زیبای جنگنده اف22
کابین زیبای جنگنده اف22

در این جنگنده سامانه صفحه ‌کلیدی به نام «صفحه کنترل مجتمع» برای وارد کردن داده‌های خلبان خودکار، ناوبری و ارتباطات وجود دارد.

دو نمایشگر در اطراف صفحه کنترل مجتمع برای نمایش داده‌ها و یا هشدارهای مجتمع، داده‌های ارتباطی، ناوبری، شناسایی و نمایش میزان سوخت موجود و دستگاه‌های در حالت آماده ‌باش پرواز به کمک خلبان می آیند.

پنهان‌کاری

طراحی اف ۲۲ دارای سیستم استتار راداری است به طوری که شناسایی آن توسط رادار را بسیار مشکل میکند و با هدف کاهش سطح مقطع راداری، شکل بدنه تغییر یافته ‌است

اف22 جنگنده‌ای بسیار رادارگزیز و همچنین مانورپذیر
اف22 جنگنده‌ای بسیار رادارگزیز و همچنین مانورپذیر

بطوریکه در طراحی بدنه آن، هرگونه سطح ناهموار که باعث بازتاب امواج راداری می شود،حذف شده و به سطح هایی بدون شکستگی تبدیل گشته اند و حتی ورودی هوای موتورها هم بر اساس اصل استتار طراحی شده اند.

هواپیما F-22 برای جلوگیری از انعکاس امواج توسط مقاطع ناصاف، موشک ها و یا جنگ افزار های خود را در جایگاه هایی ویژه نگهداری کرده و تنها در زمان شلیک به سرعت از جایگاه داخلی خارج شده و پوشش آن دوباره به حالت اول باز می گردد. 

رادار

این جنگنده دارای رادار غیرفعال و نهان برای کشف سیگنال های راداری بوده که دارای 30 آنتن در قسمت بال‌ هواپیما و بدنه آن میباشد و از هر طرف و از هر زاویه ای این جنگنده را پوشش میدهند.

شماتیک رادار قدرتمند جنگنده اف22
شماتیک رادار قدرتمند جنگنده اف22

رادار اف22 برای جلوگیری از رهگیری شدن بیش از 1000 بار در ثانیه فرکانس خود را تغییر میدهد و به این ترتیب از طریق امواج راداری نیز شناسایی و رهگیری نمیشود و نیز همچنین می تواند پیوسته شکل،قدرت و جهت امواج را نیز تغییر که این امر کمک شایانی به پنهانکاری اش میکند.

در هواپیماهای جنگنده با رادار معمولی خلبان خود باید کنترل رادار را برای پویش اطراف انجام دهد و خود پرتو رادار را برای قفل کردن راداری انجام دهد و تصمیم با خودش میباشد.

اما در اف22 خلبان تنها تصمیم نهایی را نمی گیرد، به عنوان مثال سنسورها وقتی یک هواپیمایی دشمن را کشف می کنند آن را مثل یک مثلث قرمز به خلبان نشان میدهد.

موتور جنگنده اف 22 رپتور

موتور قدرتمند این جنگنده ساخت کمپانی Pratt & Whitney یک انقلاب در طراحی و مکانیک میباشد که تجربه 40 سال تحقیق موفق را در خود مخفی کرده است.

موتور فوق پیشرفته F119-PW-100 بکار رفته در جنگنده f22
موتور فوق پیشرفته F119-PW-100 بکار رفته در جنگنده f22

موتور F119-PW-100 پیشرفته ترین موتور ساخته شده تاکنون برای یک جنگنده است که با توان ایجاد قدرت بالا و برتری بدون رقابت مخصوص برتری هوایی و جنگ در قرن جدید ساخته شده است.

یکی از توانایی های این موتور این است که میتواند بدون استفاده از پس سوز به سرعت فراصوت برسد درصورتیکه مصرف سوخت مناسبی در این حالت را داشته باشد زیرا در این جنگنده دستیابی به سرعت های فراصوت(بیش از 1.82 ماخ) با استفاده از پس سوز ممکن میباشد

موتورهای این جنگنده درون یک جایگاه پنهان شده اند تا در صورت برخورد احتمالی موشک، آسیب فقط به یک موتور وارد شود، چون دو موتور ساختاری جداگانه داشته و آسیب به یکی از آنها مانع عملکرد موتور دیگر نمی شود.

تنوع تسلیحاتی

جنگنده اف 22 از قاعده “دید اول-شلیک اول” پیروی می کند یعنی از دیده شدن توسط دشمن، خلبان اف22 هواپیمای دشمن را بر روی صفحه رادار خود دیده، آن را شناسایی کرده و به سمت اش شلیک میکند و نیز زودترهم از منطقه نبرد دور می شود.

همچنین سیستم نشانه گیری با کلاه هلمت خلبان نیز در این جنگنده وجود دارد که خلبان تنها با نگاه به هدف میتواند روی آن لاک کند.

کلاه هلمت خلبان اف22
کلاه هلمت خلبان اف22

این جنگنده بیشتر مهمات کنونی و آنچه در آینده ساخته میشود را مورد استفاده قرار می‌دهد و محدودیتی در حمل و استفاده مهمات ندارد.

نبرد هوایی

مهمترین هدف مشخص شده برای جنگنده اف-22 عملیات هوایی است که به این منظور، حمل 6 موشک میان برد پیشرفته AIM-120C/D AMRAAM به همراه 2 موشک کوتاه برد AIM-9X Sidewinder برای این جت جنگی تعریف شده است.

با وجود قدرتمند بودن اف22 در عملیات های برد متوسط و برد بالا،این جت جنگی با داشتن سیستم نشانه روی توسط کلاه هلمت خلبان،در نبردهای نزدیک قدرت بالایی در نابود کردن اهداف خود خواهد داشت.

 

نبرد هوا به زمین

در ابتدا این جنگنده فقط به جهت نبردهای هوا به هوا طراحی شده بود، اما بعد توانایی یک بمب افکن استراتژیک نقطه زن مدرن دشمن نیز به این جنگنده داده شد.

جنگنده مخوف اف22
جنگنده مخوف اف22

اف22 با توانایی حمل 2عدد بمب 454 کیلوگرمی هدایت شونده ماهواره ای بسیار دقیق و یا 8 بمب 114 کیلوگرمی گلایدری هدایتی بسیار دقیق با توانایی نشانه روی با توان انفجاری بالا و قوی که به روش اینرسیایی و ماهواره ای هدایت می شوند و 110 کیلومتر برد دارند و 2 موشک پیشرفته آمرام مجهز میشود.

چه هواپیمایی ای بهتر از اف22 که حتی از بمب افکن بی2 هم رادارگریزتر و پنهانکارتر است و هم سرعت بیشتری دارد که یکی از مهمترین علل ساخت بمب های گلایدری هدایت شونده با دقیق بالا و با توانایی نقطه زنی با توان انفجاری عالی و قوی وجود اف22و جنگنده اف35 بوده است.

همچنین این جنگنده دارای یک توپ گتلینگ 20 میلیمتری شش لول نیز میباشد.

به دلیل سابقه درخشان این جنگنده و نیز قابلیت به روز شدن اش در هر زمان، نیروی هوایی آمریکا قصد دارد تا از جنگنده اف۲۲ رپتور به عنوان یک قدرت جدا نشدنی برای سال های آینده ارتش خود استفاده کند.

شکسته شدن دیوار صوتی توسط جنگنده f22
شکسته شدن دیوار صوتی توسط جنگنده f22

 

منابع

https://www.military.com/equipment/f-22-raptor

/https://www.airforce-technology.com/projects/f22a-raptor

/https://asiatimes.com/2020/04/why-no-foreign-nation-can-buy-the-f-22-raptor

خلبان مشاور
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • نمیدونم 7 خرداد 1402 / 14:52

  ممنون از مقاله بسیار خوب و واقع گرایانه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *